Kimler Online

Şu anda 133 ziyaretçi çevrimiçi

 

“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

- Nasıl başladı Kaçkar Pide sevdası?
Aslında baba ve dede mesleği olan fırıncılıktan geliyor bizim pide sevdamız… Tabi ki bizim kendi yöremiz olduğu için Kaçkar markasını vererek faaliyetlerimize başlamak istedik. Bunun içinde 2003 yılında Kaçkar pidenin temellerini atmaya başladık. 13 senedir de müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. - Kırılma noktanız neydi? Kaçkar pide olarak yatırım yapmaya nasıl karar verdiniz?Bizim yakın lokasyonda fırınlarımız olduğu için bulunduğumuz mekânı satın alarak ve aklımızdan işe uygun olduğunu da düşünerek faaliyetlerimize başladık. - Son yıllarda gelişme gösteren pidecilik sektörü var. Sektörünüzün gidişini nasıl görmektesiniz?Bizce sektörde çok firmanın olması sektörümüze olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum. İşini iyi yapan firmalar yukarda olacak, yapamayanlar geride kalacak veya müşteriler tarafından meslekten men edilecek. Şahsen sektörümüzde çok müessesenin olmasının bize bir eksiklik katacağına inanmıyorum. Aksine iyi şeyler katıp işletmeler arasında rekabet artacaktır. Biz Kaçkar Pide olarak işimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. 

- Bu işte iyi olmak için ne kadar süre gerekli?
Ticaret her noktada aynı… Ama işin nüanslarını bilmek için biraz çekirdekten yetişmek gerekiyor diye düşünüyorum. Dolayısıyla dededen, babadan alt yapının sağlam olması gerekiyor. Gıdacılık sektöründe alt yapınız olmaz ise başarılı olma şansınız da imkansız. Maalesef merdiven altı olarak tabir ettiğimiz işletmeler yüzünden hem haksız rekabet şartlarıyla uğraşmak zorunda kalıyoruz hem de sektörün kalitesini düşürüyorlar. 

- Avrupa ve Amerika ile kıyaslandığında et fiyatları oralarda daha ucuz ülkemizde ise pahalı. Bunun düşmesi için neler yapılmalı sizce?
Bence fiyatlar çok fazla üretimle alakalı değil… Her üründe olduğu gibi et işinde de işi elinde tutan güçlü firmalar Türkiye piyasasını etkiliyor. Dolayısıyla devlet ne kadar karar alırsa alsın ki geçen sene de gördük fiyatları aşağı çekemediler. Bizce güçlü yaptırımlar olmadığı müddetçe et fiyatlarını aşağı indiremeyiz.  

- Kaçkar markasını rakiplerinden ayıran en önemli özellikler nelerdir?
En önemli özelliğimiz, ürünlerimizi özellikle memleketimiz olan Kaçkar yöresinden temin etmemizdir. Her aldığımız ürünü oradaki birebir üreticiden kargo yöntemiyle müessesemize getirtiyoruz. Gelen ürünler yüzde yüz doğal olup işletmemize gelen ürünleri doğal şartlarda harcını yoğurup müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz ve Kaçkar ürünlerinin de kalitesi burada ortaya çıkıyor. Önümüzdeki dönemde yayla kahvaltısı adı altında yöresel ürünlerin bulunduğu bir kahvaltı şekline getirip markamızı daha da güçlendirmeyi düşünüyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde menümüze güzel şeyleri eklemeyi hedefliyoruz. Her büyümekte olan firmalar gibi bizde günün şartlarına ayak uydurup gelişmeyi amaçlıyoruz. 

- Önümüzdeki dönem için hedeflerinizden bahseder misiniz?
Kaçkar olarak yıllık yüzde 40’lık bir büyüme hedefimiz var. Diğer işletmeler gibi çok şubeleşmeyi düşünmüyoruz. Hedefimiz yakın bir lokasyonda biraz daha göz önünde bulunan ikinci bir şubeyi açabiliriz ama kesinlikle daha fazla şube açmayı düşünmüyoruz. 

- Taklitle mücadele konusunda Kaçkar markası olarak neler yapıyorsunuz?
Şahsen bu konuyla yıllardır mücadele ediyorum. Kaçkar olarak elimizden geldiğince yapmamız gereken her şeyi yapmaya çalışıyoruz ve markamıza çok aşırı derecede saldırı olduğunu görmekteyiz. Ben prosedürün ters işlediğini düşünüyorum. Çünkü patenttin markanızı koruması gerekiyor ancak bu maalesef olamıyor. Patentli olmayıp işe yeni başlayacak olan müracaatların daha çok dikkate alındığını görüyoruz. İnşallah bu durum da değişir. Dolayısıyla yeni çıkacak olan yasa ile patent sisteminin bizim gibi mevcut markaları daha çok koruması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim de firma olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için elimizden geleni yapacağımızı da bilmelerini istiyoruz.

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!