Kimler Online

Şu anda 244 ziyaretçi çevrimiçi

 

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

 

Yöresel ürünlerinizle ilgili Türkiye ve dünyadaki pazar payınızdan söz eder misiniz?

Türkiye’de bir ilkiz profesyonel anlamda… Türkiye’de son 2 yıldır yeni yeni Gojiberry  üretiliyor ve hala ülkemizde Gojiberry yerli üretim olduğu bilinmemekte. Bunun çalışmalarını yapıyoruz, Tarım Bakanlığın listesine yeni eklendi 1 ay kadar oldu… Dünya pazarı da çok iyi bilinen bir ürün… Ana vatanı Çin’dir bizim yetiştirdiklerimiz Çin’deki üretilenin üstünde vitamin değerleri yani antioksidanı çok yüksek gübre bile kullanmıyoruz yabancılardan daha çok talep görüyoruz.

 

Sizce coğrafi işaretlerin bölge halkına katkısı var mı?

Kesinlikle yüksek seviyede var. Uzakdoğu kökenli bir bitki olan GojiBerry, Karkın Köyü’nde yetiştirilmeye başlandı. Kurt Üzümü ya da Mutluluk Meyvesi diye de adlandırılan GojiBerry, İlimiz Merkeze bağlı Karkın Köyü çiftçilerimizden Mehmet ÇEKİL tarafından 15 dekarlık bir alanda yetiştirilmeye başlandı.

 

Coğrafi işaretlerinizi tescilledikten sonra hedefleriniz var mı?

Türkiye ve dünya pazarlarında en üst yerde yer almak istiyoruz.

 

Antalya’da 7. Kez düzenlenen YÖREX ile ilgili de konuşalım. Nasıl geçti fuar?

Fuar düşündüğümün çok üstünde güzeldi diye bilirim ki fuarın en gözde ürünüydü. Halk olsun, bürokratlardan, belediye başkanları oda başkanları protokol çok ilgi gösterdi. Talep çok fazlaydı, ürün yetiştiremedik aynı zamanda fidan yetiştirip sattığımız için çok talep oldu

GojiBerry kilo vermek, zayıflamak isteyenlerin bolca konuştuğu son dönemin popüler bir meyvesi… Hem de geniş bir kullanım alanı var. Son olarak anlatmak istediklerinizle bitirelim röportajımızı.

 

 

Gojiberry yetiştiricisi olarak Türkiye’nin birçok iline fidan satıyoruz. Devlete bile saçaklı bir bitki kökü  olduğu için ve erozyon kaymasını önlediği için birçok yere vermişizdir. Meyvesi insan sağlığında birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Hemen hemen her rakımda yetiştiriciliği yapılan tibet üzümü veya kurt üzümü olarak bilinen bir ağaçtır. Şifalı bir bitki olup taze tüketimi ve kuru tüketimi yapılmaktadır. Fidanların meyve vermesi hızlı olmaktadır. Goji üzümü bitkisi meyvelerinden hazırlanan çay günümüzde dünyanın en popüler içeceğine dönüşmüştür.  Taze olarak tüketildiği gibi kurutulmuş meyve olarak tüketimi daha yoğundur. Geniş bir kullanım alanı olan bu meyve her şekilde değerlendirilebilmektedir. Özellikle de hem meyvesi hem yaprakları bitki çayı olarak özel bir karışım halinde hazırlandığında oldukça etkili bir formül oluşturmaktadır.

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!