Kimler Online

Şu anda 76 ziyaretçi çevrimiçi

 

"Glutensiz ekmeğin beslenme kalitesi düşük"
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Yazar alisar   
Salı, 07 Ağustos 2018 10:55

Uluslararası Tahıl Bilimi ve Teknolojisi (ICC) Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Köksel, ‘Glutensiz ekmek beslenme açısından düşük kalitede’ dedi.

Buğdaydaki proteinlerin önemli bir kısmının gluten proteinleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamit Köksel, “Glutensiz ürünler daha iyiymiş, herkesin glutensiz ekmek tüketmesi gerekiyormuş gibi bir yaklaşım var, bu doğru değil. Glutensiz ekmeğin beslenme ve teknolojik kalitesi oldukça düşük” dedi.

 

En sağlıklı ekmek hangisi?

 

En sağlıklı ekmeğin tam buğday ve tam tahıllı ekmek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Köksel, “Buğdayı una öğütürken kepeği ve rüşeymi ayırmamalıyız. Çünkü buğdayın kepeğinde ve rüşeym dediğimiz embriyo kısmında bizim için çok yararlı mineraller ve vitaminler var” diye konuştu.

 

Glutensiz ekmek neden tercih edilmemeli?

Buğdaydaki proteinlerin önemli bir kısmının gluten proteinleri olduğunu ifade eden Köksel, glutensiz ekmeğin beslenme ve teknolojik kalitesinin düşük olduğun belirterek şunları söyledi:

 

“Sanki glutensiz ürünler daha iyiymiş sanki herkesin glutensiz ekmek tüketmesi gerekirmiş gibi bir yaklaşım var. Bu doğru değil çünkü glutensiz ürünler üretilirken aslında nişasta ve bir takım başka katkı maddelerinin birleşmesi ile ekmek benzeri bir ürünler oluşturuluyor.

 

Bu ekmek benzeri ürünler çok yararlı değil; buğday kepeğinde ve rüşeyminde bulunan mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve sağlıklı bileşenlerin hiç birisi bu glutensiz ürünlerde yok. Glutensiz ürünleri tükettiğimiz zaman beslenme ile ilgili sıkıntılar yaşayabiliriz. Buğdaydaki yararlı bir sürü bileşenleri de alamayız, zorunlu değilse glutensiz ürünleri tüketmek çok da doğru değil.”

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!