Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 36 ziyaretçi çevrimiçi

 

Elazığ Öküzgözü üzümü, ``patentli`` koruma altına alınıyor.
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Elazığ İl Müdürlüğü ile Elazığ Merkez İlçe Üzüm Üreticileri Birliği `nin yaptığı (C2007/014) numaralı başvurusu, bir itiraz olmaması durumunda, ilgili mevzuata göre 6 ay sonra yürürlüğe girecek.
Türk Patent Enstitüsü (TPE ) Başkanlığına Elazığ Tarım İl Müdürlüğü ile Elazığ Merkez İlçe Üzüm Üreticileri Birliği tarafından yapılan, "Elazığ Öküzgözü Üzümü için coğrafi işaretlerin korunmasına ilişkin tesci ltalebi" Resmi Gazete `nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Söz konusu kurumların "markalama" için başvurduğu Elazığ Öküzgözü üzümünün ayırt edici özellikleri şöyle sıralanıyor:
"Öküzgözü üzümü, bölge ekonomisi açısından vazgeçilmez bir konuma sahiptir. Öküzgözü üzümünü diğer bölgelerde yetişen üzümlerden ayıran en belirgin özelliği, Elazığ yöresine has olan toprak yapısı ve üzümün yetiştirildiği bölgenin yaklaşık denizden bin metre yüksekliğinde dağlarla çevrili bir bölgede karakteristik özellikleri göstermesindendir.
Dağların arasından, dar ve uzun vadiler oluşturarakakan ve daha sonra Fırat Nehri ile birleşen dere ve çayların yarattığı mikro klima sonucu bölgesel iklim yumuşaması sonucu bu değerli üzümün yetişmesi için ideal koşullar oluşturmuştur.
Öküzgözü, etli, sulu ve iri taneli bir üzümdür. Adı, büyüklüğünden gelmektedir. Sofralık olarak da bölge halkı tarafından değerlendirilmekte, ayrıca kurutulmuş ürünü de piyasada satılmaktadır.
Bol şıralı, orta kabuklu olduğu için şarap yapımına son derece uygun bir üzümdür. Ekolojik istekleri bakımından yöreye adapte olmuş, bu özellikleri itibariyle başka bölgelerde yetiştiriciliği yapılamayan özelliğe sahiptir."
Ürünün teknik ve coğrafi özelliklere uygunluğunun denetimi Elazığ Tarım İl Müdürlüğü `nün koordinasyonunda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Elazığ İl Müdürlüğü ziraat mühendisleri, Elazığ Merkez İlçe Üzüm Üreticileri Birliği `nden yetkili bir eleman, ürün yetiştirici olmak üzere komisyon başkanı hariç en az 3 kişiden oluşacak komisyon tarafından yapılacak. Komisyon yılda en az 3 kez denetim yapacak.
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!

Anket Domain

Hangi Alan Adı (Domain) Uzantısını Kullanıyorsunuz