Kimler Online

Şu anda 84 ziyaretçi çevrimiçi

Anket TSE

Hangi Ürün Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

 

Marka Tescili Zorunlu Hale Geliyor
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
http://www.gidamarka.com/images/cumhura.jpgYeni Türk Ticaret Kanunu’na göre 1 milyon civarındaki şirket web sitesini kurmak zorunda… Firmaların kendi adlarına .com.tr uzantılı web alanı alabilmeleri için markalarını tescil ettirmiş olmaları şart.
Yeni düzenleme şirketlere sadece ticari ünvan veya markalarına ait web sitesi oluşturma zorunluluğu getirmiyor; Çünkü firmaların adlarına veya markalarına ait web adresi alabilmeleri için unvan veya markalarının Türk Patent Enstitüsü’nce tescilli olması gerekiyor.
Günümüzde birçok firmanın yanılgıya düştüğü konuların başında ticari ünvanlarını tescil ettirmiş olmalarının kullandıkları markalar açısından da onlara koruma sağlayacağı düşüncesinde olmalarıdır. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey, ticaret odası tarafından tescil edilen ticari unvanlarını da Türk Patent Enstitüsünde tescil ettirdikten sonra internet ortamında da tescil ettirmeleri ve bunların yanı sıra kullanmakta oldukları alt markalarını, ürünlerinin veya hizmetlerinin isimlerini, logolarını ve hatta sloganlarını dahi ayrı ayrı tescil ettirmeleri ticari açıdan son derece önemlidir.
Yeni Türk Ticaret Kanunu böylelikle sadece web adresi zorunluluğu getirmiyor; bunun yanında ticari unvan ve ürünlerin de marka tescilini zorunlu kılıyor. Bütün bunlara ayrıca dâhil olan uluslar arası çalışan firmaların yine ihracat yaptıkları ülkelerde o ülkenin kullanmış olduğu web diline ait markalarını tescil ettirmeleri gerekiyor. Örneğin Türkiye’de, com.tr uzantısı kullanılırken,  Almanya’da ''.de'', İtalya’da ''.it''  olması gibi... Firmaların, yeni yasal düzenlemeler neticesinde getirilen hukuki yaptırımlara tabi olmamak amacıyla web alanı başvurusundan önce marka tescili başvurusunda bulunmaları zorunluluk oldu.
Web ihtiyacında, Türkiye’de en büyük açığın KOBİ kesitinde olduğu bilinmektedir. Orta ölçekli şirketlerde web sitesi ihtiyacı yüzde 50’leri buluyor. Küçük şirketlerde ise web sitesi ihtiyacı yüzde 90’lara varıyor.
Günümüz iş dünyasında yurt içi ve yurt dışı pazarlara ulaşmanın en kolay, en ucuz ve maliyetsiz ulaşımı kurulacak bir web sitesinden geçiyor. Şirketler kurdurdukları web siteleri ile ürünlerini hizmetlerini daha hızlı şekilde müşteri kitlesine ulaştırırken, marka imajlarını kuvvetlendirebiliyorlar.
Cumhur AKBULUT
Genel Müdür Yardımcısı
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
0 212 347 89 89
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!