Kimler Online

Şu anda 86 ziyaretçi çevrimiçi

Anket TSE

Hangi Ürün Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

 

Gıda Sektöründe Sınaî Mülkiyet Haklarına Bakış
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
http://www.gidamarka.com/images/ali.jpgGıda sektöründe genellikle kullanılan her ürün için mutlaka marka tescili yaptırılmalıdır. Zaten Gıda Sicil Belgesi almak için marka tescili bir zorunluluktur.
Türk Patent Enstitüsü istatistikleri de gıda sektöründe marka tesciline verilen önemi göstermektedir. 1998–2007 yılları arasında Türk Patent Enstitüsü’nde (29–30–31–32. gıda sınıflarını kapsayan) 50.000 adet marka başvurusu yapılmıştır. 2008 yılının ilk 5 ayında ise 7269 adet marka başvurusu yapılmıştır.
Gıda sektöründeki firmaların markalarını Yurt dışında koruma konusunda ise, Türkiye’deki kadar hassas davranmadıklarını görmekteyiz. Türkiye’deki tescilli markalardan yaklaşık sadece 500 adedi yurt dışında uluslararası marka olarak tescil edilmiştir. 50.000 markaya oranladığımızda %1 lik bir oran çok düşüktür. Gıda firmalarının ihracat yaptıkları ülkelerde, markalarını tescil ettirmeleri marka yatırımlarını güvenceye almaları bakımından çok önemlidir.
Gıda sektöründe tasarım tesciline ise marka tescilinde ki kadar önem verilmediğini görmekteyiz. Türk Patent Enstitüsü istatistiklerine göre Gıda sektöründe ürün tescili yok denecek kadar azdır. Ürünlerinin ambalajı ise tasarım olarak tescillenmektedir. Ancak Türkiye’deki gıda sektörünün büyüklüğü dikkat alındığında, tescillenme oranı %10 civarındadır.
Gıda firmaları üretmiş oldukları gıda  ürünlerinin şekillerini tasarım tescili olarak tescilleyebilir ve taklitlerini engelleyebilirler. Örneğin; bir çikolata şekli, orijinal bir şeker şekli, peynir şekli gibi… Ayrıca gıda ürünlerinin ambalajları ve ambalajları üzerindeki şekilsel tasarımları da, tasarım tesciliyle koruma altına alabilirler.

Gıda sektörün faaliyet gösteren firmalara tavsiyelerimiz;
Sınaî Mülkiyet Haklarıyla ilgili mutlaka bir yönetim planız olsun. Üretimini yaptığınız her ürünün mutlaka marka tescilini önce Türkiye’de, ihracatınız varsa veya planlıyorsanız ilgili ülkelerde tescil ettirip sermayenizi güvence altına alın.
Ürünlerinizin ambalajlarını ve ambalaj üzerindeki desen, süsleme, şekil vs. bir bütün halinde tasarım olarak tescilleyin, haksız rekabetten koruyun. Eğer tamamen yeni bir ürünüz, buluşunuz varsa, patent veya faydalı model olarak tescilleyin.
Tescilli marka, patent, tasarımlarınızın yenileme tarihlerini kontrol edin, hakkınızı kaybetmeyin.
Sınai Mülkiyet Haklarınızın tescili ve korunması konusunda mutlaka, konusunda uzman marka ve patent vekilleriyle çalışın.

Av. Ali ÇAVUŞOĞLU
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!