Kimler Online

Şu anda 187 ziyaretçi çevrimiçi

Anket TSE

Hangi Ürün Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

 

Dikkat! 900 Bin Firma Tescilsiz Marka Kullanıyor...
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
http://www.gidamarka.com/images/ali.jpgTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin (TOBB) verilerine göre; Türkiye`deki şirket sayısı 1,2 milyonu aştığını ifade eden Adres Patent Genel Müdürü Avukat Ali ÇAVUŞOĞLU yaptığı açıklamada; Son günlerde her ne kadar piyasalarda kriz, daralma, iflas haberlerini duysak da yaşanan her türlü sıkıntılara rağmen 1,2 milyon firma arasında krizden, etkilenmeyecek firmalar da mutlaka olacaktır, dedi.

 

Çavuşoğlu; Firmaların ekonomik ve teknolojik değeri yüksek buluşlarla, özgün tasarımlara ve güçlü markalara sahip olmaları halinde her türlü kriz veya zor durumdan başarı ile çıkabileceklerini ifade etti.
Küreselleşen ve rekabetin kıyasıya yaşandığı günümüz şartlarında girişimcilik, yenilikçilik, ar-ge, markalaşma, tasarım ve inovasyon terimleri ayakta kalma mücadelesinin geleceğe güvenle adım atabilmenin göstergesi haline geldi.
Bu çalışmaların en başında gelen markalaşma hususunda yaptığımız değerlendirmede 2008 yılında ekonomik durgunluğa rağmen markalaşma hususunda % 7 oranında artış görüldü.
Türkiye'de ortalama her ay 5-6 bin civarında marka başvurusu yapılıyor. Fakat odalara ve borsalara kayıtlı yaklaşık 1 milyon 200 bin firma olduğu düşünüldüğünde bu sayı çok düşük. Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) göre, Türkiye'de bir veya birden fazla marka tescili yaptırmış firmaların sayısı 300 bini buluyor. Geriye kalan 900 bin firmanın ise henüz marka tescili yok.
Diğer bir değişle 900 bin firma tescilsiz marka kullanıyor. Türkiye'deki esnaf sayısı da hesaba katıldığında en az 3 milyon marka başvurusunun yapılmış olması gerekiyor.
Çavuşoğlu yaptığı açıklamada; Kullandığınız markaları mutlaka tescil ettiriniz. Tescilsiz marka kullanmayınız. Başkasına ait bir markayı kullanmak hem üretmiş olduğunuz mallara el konulmasına, hem de aleyhinizde hukuk ve ceza davası açılmasına yol açabilir, dedi.
Marka tescil işleminin sanıldığının aksine maliyet açısında işletmelere ağır külfetler getirecek bir işlem değildir. Aksine bu hususta düşülmesi gereken şey tescilsiz kullandığınız markanın asıl sahibi tarafından kullanım izni alınmadan piyasaya sürülmesinden dolayı size ödetebileceği maddi ve manevi zararlardır.
Marka tescili, TSE belgesi, Sağlık Bakanlığı'ndan onay belgesi ve Tarım Bakanlığı'ndan gıda sicil belgesi alınması gereken her sektörde zorunlu olarak yapılıyor. Bunun dışında kalan sektörlerde ise, ticari geleceğinizi güvence altına alabilmeniz ve olası maddi ve manevi tazminatlardan korunmanız için bir gerekçedir.
Tescilsiz marka kullanmanın tehlikelerinden korunmak için Markanızı Tescil Ettirin.
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!