Kimler Online

Şu anda 82 ziyaretçi çevrimiçi

Anket TSE

Hangi Ürün Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

 

Tercih Edilmek İçin; Doğru Alan Adı Seçin...
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
http://www.gidamarka.com/images/cumhura.jpgGünümüzde mal ve hizmetlerin reklam, tanıtım ve pazarlanması hızla fiziki ortamdan internet ortamına taşınmakta, yani e-leşmektedir. e-sohbet, e-eğlence, e-ticaret, e-devlet, e-yargı, e-dava ve daha bir çoğu…
Gelinen bu aşamada teknoloji, fikrî ve sınaî hakların ihlallerini kolaylaştırmakla kalmamış, bu eylemleri kişisel bilgisayara sahip herkes tarafından işlenebilir hale getirmiştir. Türkiye ’de internet kullanımın 36 milyona ulaştığını göz önünde bulundurursak; iş dünyasında da yurt içi ve yurt dışı pazarlara ulaşmanın en kolay yolunun akılda kalıcı ve ulaşımı kolay olan bir web sitesi oluşturmaktan geçtiği söylemek sanırım doğru bir tespit olacaktır...
Firmaların ticari unvanlarının yanı sıra kendi markalarına com.tr uzantılı alan ismi alabilmeleri için markalarını tescil ettirmiş olmaları zorunludur. Zorunlulukları bir kenara bıraksak bile; İsminizin ve itibarınızın üçüncü şahıslar tarafından kötü niyetle kullanılmasını önlemek içinde adınıza kayıtlı olan her bir markanızın, alan adını sadece ".com.tr" değil; “.com”; ".net"; ".org" gibi uzantılarını da tescil ettirmeniz ticari itibarınızın zarar görmemesi açısından son derece önemlidir.
Alan adı seçimi yaparken de mutlaka içeriğinize uygun alan adları seçmelisiniz, seçtiğiniz alan adının içerikle uyumlu olmasının yanı sıra akılda kalıcı jenerik bir ifade olmasına da özen göstermelisiniz. Web sitenizi ziyaret eden kişiler öncelikle alan adınız ile verdiğiniz mesajı, onu destekleyen bir içerikle karşılaştırma yaparak kafalarında marka değeri oluştururlar.
Şirketler kurdurdukları web siteleri ile ürünlerini, hizmetlerini daha hızlı bir şekilde müşteri kitlesine ulaştırırken, bu yolla marka imajlarını da kuvvetlendirmektedirler.
Yeni iş, yeni bir ürün, yeni bir fikir veya proje için isim oluştururken alan adı seçimi bir web sitesi için genel tasarımdan daha fazla öneme sahiptir. Belirleyeceğiniz her bir isim sitenizi ziyaret edecek kişilerin hatırlaması, isminizi kulaktan kulağa duyurulması, arama esnasında kolay akla gelen olması gibi hususlarda da önemlidir.
İnternet tescili yapmadıkları için;
Haklarını dava açarak geri alabilen bazı domainler
cemyilmaz.com; akbank.com; vadaa.com; vadaa.net; vadaaa.com; hurriyet.com; turkcell-ditomito.com; digiturk.com; turkcellmobile.com; turkcellininsesi.com; seyahatcell.com; posta-gazetesi.com; posta-gazetesi.net; gazeteposta.net; kalelock.com (Diğer örnek kararlar için www.wipo.int)
Cumhur AKBULUT
Adres Patent-Genel Müdür Yardımcısı
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!