Kimler Online

Şu anda 162 ziyaretçi çevrimiçi

Anket TSE

Hangi Ürün Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

 

Gıda Sektörüne Genel Bakış
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
http://www.gidamarka.com/images/cumhura.jpgÜlkemizin gıda (kuru bakliyat, et, balık, süt, tahıl, bahçe ürünleri ve içecek) sektöründe faaliyet gösteren üretici ve ihracatçı firmalarını potansiyel pazar imkânları konusunda yeni ufuklar açmak amacıyla, gıda ve içecek sektörünün mevcut durumu, üretim ve finans imkânları, Türkiye piyasasındaki rakip ülkelerin konumu, ülkemizin söz konusu piyasadaki rekabet gücünün hangi düzeyde olduğu gibi bir çok konu hakkında bilgilendirmeli ve yönlendirmeliyiz.
Gıda ve içecek sanayiine en çok katkıda bulunan üretim dalları sebze ve meyve, süt ürünleri, unlu mamüller ve içecek sektörleridir. Bu sektörler, toplam satışın, üretim katma değerinin ve istihdam hacminin büyük bir bölümünüde oluşturmakla birlikte; gıda sektörü insan sağlığını direkt olarak etkileyen ve tüketici nezdinde memnuniyet veya yetersizlik söz konusu olduğu durumlarda son derece hızlı etkileşim gösterebilen tek söktördür.
Durum böyle olunca; Ürettiğimiz ürünlerin kalite, hijyen, insan sağlığına etkileri, fiyat gibi bir çok konuda güvenilen bir isim adı altında üretilip piyasaya sunulması ne derece önemli ise sunulan ürünlerin tekel hakkından faydalanabilmek için üretilen ürünlerimizin her birinin marka tescil haklarının korunması, patent tescillerinin yapılması ve ürün ambalaj ve görselliğinin tasarım tescili ile korunması ayrıca, sınaî mülkiyet kapsımında olan ticari koruma kriterleri ile ilgili birlikte doğabilecek taklit veya ticari hak tecavüzleri konusunda da bilgilendirmek ve firmalarımızı koruma altına almak son derece önemlidir.
Ülkemizde sektörler arasındaki markalaşma bilinci ve bu hususda gösterilen hassasiyeti değerlendirdiğimizde gıda ve içecek sektörü tüm sektörlerin üzerinde ilk sıra yer almakla birlikte diğer sektörler ile arasında da son derece büyük farklar oluştuğu gözlemlemekteyiz.
Sektörün belgelendirme ve kalite kurallarına bakıldığında marka tescilin bu sektör için zorunlu olduğunu görmekteyiz.  Bununla birlikte Türk Patent Enstitüsüne yapılan marka başvurularına baktığımızda tescile verilen önemin sadece zorunluluk kapsamından kaynaklanmadığını da görebilmekteyiz.
1998–2008 yılları arasında; Türk Patent Enstitüsüne yapılan marka başvuruların 103.000 rakamlarına ulaştığı tespit edilmiştir.
  
1998 yılında yapılan başvuru sayılarıya 2008 yılı verilerini karşılaştırdığımızda geçen 10 yıllık süre içersinde sektörün markalaşma konusunda 5 kat daha fazla büyüyerek ülke ekonomisine katkı sağladığını da görmekteyiz.
Gıda sektörünün yanı sıra, en çok marka üreten sektörler arasında Reklamcılık ve Mağazacılığın ikinci sırada; üçüncü sırada ise Giyim Sanayiinin yer aldığını bununla birlikte Elektronik; Bilgisayar; Gözlük; Kozmetik ve İlaç sektöründe listede üst sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz.
Gıda sektörün faaliyet gösteren firmalara tavsiyelerimiz;
Gıda tüketicileri için en dikkat çekici özellik üretilen ürünlerin kalite ve standardı konusunda bir önyargıya sahip olmamasıdır. Piyasadaki benzer ürünler ile fiyat avantajı olması halinde ürünlerimizi tereddütsüz bir şekilde tercih etmektedir. O nedenle, ürünlerimizin markasına güven duyulan, kaliteli ve fiyat avantajına sahip olması halinde pazara girişte herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Markalara olan güven o derecede artış gösterecektir.
Sınaî Mülkiyet Haklarıyla ilgili mutlaka bir yönetim planız olsun. Üretimini yaptığınız her ürünün mutlaka marka tescilini önce Türkiye’de, ihracatınız varsa veya planlıyorsanız ilgili ülkelerde tescil ettirip sermayenizi güvence altına alın.
Ürünlerinizin ambalajlarını ve ambalaj üzerindeki desen, süsleme, şekil vs. bir bütün halinde tasarım olarak tescilleyin, haksız rekabetten koruyun. Eğer tamamen yeni bir ürünüz, buluşunuz varsa, patent veya faydalı model olarak tescilleyin.
Tescilli marka, patent, tasarımlarınızın yenileme tarihlerini kontrol edin, hakkınızı kaybetmeyin.
Sınai Mülkiyet Haklarınızın tescili ve korunması konusunda mutlaka, konusunda uzman marka ve patent vekilleriyle çalışın.
Cumhur AKBULUT
Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı
İSO 9001-2000 Kalite Yöneticisi
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!