Kimler Online

Şu anda 46 ziyaretçi çevrimiçi

 

Markanızın tescili hangi süreçlerden geçer?
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Ürün veya hizmetlerinizi başkalarının ürün veya hizmetlerinden ayırt eden markalarınızın tescili aşamasında acaba hangi inceleme ve değerlendirmelerden geçtiğini ve hangi kriterlere tabii tutulduğunu merak ettiniz mi?
Markanızın kendi adınıza tescil edilmesi,  sağlıklı birkaç check up sonucu alınması ile elde edilir. Yani başvurulan markalar bazı özellikleri taşıması gerekmektedir. Daha doğrusu mevcut kriter süzgeçlerine takılmaması gerekir.
Bu kriterler az çok herkesçe tahmin edilebilir. Başkalarının markalarına benzememesi gibi. Neler marka olur, markalar neye göre oluşturulur?
Öncelikle temel hukukta olduğu gibi çok geniş bir özgürlük verilir; sonra kurallar, sınırlar, ölçüler konulur ve belli bir düzen getirilir. Yani her şey marka olabilir demektir. ‘Her şeye’, belli ölçüler ve kuralların konması düzenin sağlanması açısından önemlidir.  Markanın tanımında neler marka olabilir denirken her ne kadar örnek olarak; ‘kelime, şekil, sembol, harfler, sayılar vs.’ diye sınırlı örnek verilse de bu insan zihninin marka olarak üretkenliğini sınırlandıramaz. ‘Her şey, ama her şey demek’ insan zihninin; ‘ farklı, üretken, hiç olmayanı, asla benzemeyeni üretmesi demektir. Bu, çığır açabilen nice markaları’ oluşturabilmesi için insan zihnine rahat zemin hazırlar. Çünkü bu kural insan zihninin özgürlüğüne sınır koymamak gerektiğini belirttiği gibi aynı zamanda hiçbir tanımlama bu kadar kolay ve geniş bir açıklama getiremez. Eğer marka olacak şeyler tek tek sıralanmış olsa idi buna kitaplar yetmezdi ve her hususta soru gelirdi.
Zaten hukuk yaşama biçimi oluşturmaz sadece düzen sağlar. Başarıya, kazanmaya, üretkenliğe, fark oluşturmaya esin kaynağı olanlar sınırsız düşüncelerdir, akımlardır, bilgiler ve bilimlerdir; hukuk değildir. Hukuk sadece yukarıda sıralanan sınırsızlığa ölçü, denge, kural, düzen getirme amaçlıdır. İlk marka oluşturacak kişinin profesyonel tasarımcı ile logo ve sair çalışması, tanıtım için iyi reklamcılarla çalışması , korunması için başında ve sonunda hukukçuyla çalışması bunun içindir.
Kısaca marka oluşturacak kişiler şu şekilde düşünmelidirler: Her şey ama her şey marka olabilir. İlk başta düşünce ve zihne asla sınır yoktur. Sonra düşündüğü süzgeçlerden geçirilecektir. Bu yazıda ele alınanlar, tescil için başvurulan markaların yaşadığı karar kriterleri üzerinedir.
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!