Kimler Online

Şu anda 165 ziyaretçi çevrimiçi

 

® işareti her zaman gerekli midir?
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Çok kişi markaları tescile karar verildikten sonra büyük bir hevesle markalarının özellikle sağ üst kısmına hem de kocaman bir ® işareti koymayı hayal ederler. Tam tersi, bazı marka sahipleri,  yetkili resmi otorite markamı zaten tescil etmiş, korunması için ® işaretine muhtaç olmamam gerekiyor, ® işaretini kullanmak gerekli midir diye sormaktadırlar. Hakikaten güzel bir soru.
Çünkü kaç tane tanınmış, meşhur, lüks ve moda ürün markalarının yanında ® işaretini görebiliyoruz?  
Uzmanlara göre ® işaretini kullanmak mecbur ve gerekli değildir. Ama potansiyel taklitçilere karşı markanızın yasal koruma altında olduğunu uyarı açısından kullanılabilir. Şu da bir gerçektir ki en çok taklit edilen ünlü markalar olmasına rağmen, neden ünlü markalar ® işaretini kullanmazlar?

Bunun cevabı şudur. ® işaretinin kullanımı, her ne kadar resmi otorite tarafından verilmiş bir onur sayılsa da maalesef estetik açısından testlerden geçememiş ve iyi not alamamıştır. Estetik hususunda oldukça bilinçli fokus gruplar önünde geçirilen ürün paketleri üzerinde yapılan testlerin defalarca denenmesine rağmen estetik sebepten olsa gerek ® işaretinin kullanılmaması istenmiştir. İşte ünlü markalar bundan dolayı  tescil edilmesine rağmen ® işaretini kullanmamaktadırlar. Ama tabiî ki tescil edildikten sonra ® işaretini kullanmak her marka sahibinin hakkıdır. 
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!