Kimler Online

Şu anda 125 ziyaretçi çevrimiçi

Anket TSE

Hangi Ürün Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

 

Üniversitelerimiz Patent Fakiri!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
http://www.gidamarka.com/images/ali.jpgÜlkemizde Temmuz 2009 tarihi itibariyle üniversite sayısı 139 oldu. Peki, hiç merak edeniniz oldu mu? Ülkemizde üniversite başına düşen patent sayısı kaç adet? Biz araştırdık... İşte sonuçları:
Üniversite başına düşen patent sayısı 0,2 adet, bir başka deyişle Türkiye’de Üniversitelerin yaptığı patent başvuru sayısı sadece 28 adet, yanlış okumadınız sadece “28”.
Yabancı üniversitelerin Türkiye’deki patent sayısı ise 337 adet. Tam 12 katı. Yabancı üniversitelerin Türkiye’deki patent sayısına bakarak ne kadar çok patent almışlar demeyin. Şimdi sıkı durun, yabancı üniversitelerin Avrupa’da aldığı patent sayısı ise 100.000 adedin üzerinde. Avrupa ve Amerika da bazı üniversitelerin aldığı patent sayısı 750 adedin üzerinde.
Adres Patent Genel Müdürü; Avukat Ali ÇAVUŞOĞLU yaptığı açıklamada: Son günlerde sıkça dile getirilen Sanayici ve Üniversite işbirliği söylemlerinin ümit verici açılımlar olarak değerlendiriyoruz. Fakat bu açıklamaların yanı sıra söylemleri destekleyen somut adımlar atılmalı.
Ülkelerin geçişmişlik seviyelerinin sahip oldukları patentlerle doğru orantıda değerlendirildiğinin bilincindeyiz. Adres Patent olarak hedefimiz, var olan patent ve marka bilincini arttırmaktır. Ülkemizin, milletimizin ekonomik ve refah düzeyini arttıracak etkenlerin en başında gelen sanayimizde kullanılan enstürmanları arttırmak ve tescilli ürünlerle ticaret yapmak bilincini yaygınlaştırmaktır. Dedi.
Üniversitelerimizin bilginin işlenmesi ve ekonomiye kazandırılması noktasında çok daha somut adımlar atması gerekmektedir. Bu adımların planlaması ve düzenlenmesi noktasında her şeyden önce kendimize mevcut durumu tersine çevirmek ve üniversitelerimizdeki patent sayılarını arttırmak için ne yapmalıyız sorusunu sormalıyız.
 
Üniversiteler için önerilerimiz ve bu durumu düzeltmek için neler yapılmalı?
 
1. Teknik öğretim yapılan mühendislik ve fen edebiyat fakültelerinde her yıl patent-faydalı model hedefi konmalı.
2. Üniversite öğretim üyeleri buluş yapması için teşvik edilmeli, öğretim üyesinin buluşun gelirinden alacağı gelir oranı yükseltilmeli en az %50 olmalı.
3. Buluş yapan öğretim üyesinin akademik kariyerinde yükselmesi daha kolay olmalı.
4. Üniversitelerin mühendislik ve fen edebiyat bölümlerinde zorunlu patent dersli olmalı.
5.  Üniversitelerden patent başvuru ve diğer araştırma-inceleme ücretleri ve yıllık sicil ücretleri alınmamalı.
6. Üniversite sanayi işbirliği geliştirilmeli, üniversitelerin sanayi için yaptığı buluşların patent başvuruları, üniversite ve sanayi şirketleri adına ortak tescil edilmeli. Dünyanın en çok patent alan üniversitelerini incelediğimizde yüzlerce patentin sanayi şirketleriyle ortak alındığını görüyoruz.
Av. Ali ÇAVUŞOĞLU – Marka ve Patent Vekili
Adres Patent Genel Müdürü
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!