Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 153 ziyaretçi çevrimiçi

 

Edirne'nin Ciğeri Tescillendi
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (EDESOB), yaklaşık 6 ay önce Edirne tava ciğerinin tescillenmesi için başvurduğu TSE'den olumlu yanıt aldı. Artık herkes ciğerci olamayacak. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Emin İnağ, müjdeli haberi verdi.
İnağ, EDESOB'ta düzenlediği basın toplantısında Türk Standartları Enstitüsü'ne (TSE) yaptıkları "Edirne Tava Ciğeri İşareti" başvurusunun, incelendiğini ve EDESOB adına tescil edildiğini söyledi. İnağ, " Edirne yöremize has olan Edirne Tava Ciğerinin tanıtımı için ilk olarak Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak tava ciğer yapan arkadaşlarımız ile birlikte EMİTT 2005 fuarında çalışmalara başladık. Edirne'mizin tanıtımı için önemli bir araç olarak gördüğümüz Edirne Tava Ciğeri önemli bir noktaya ulaştığında karşımıza başka bir tehlike çıktı. Özellikle diğer şehirlerde işin ehli olmayan ve Edirne tava ciğer adı altında Arnavut ciğeri satan esnaflar hakkında şikayetler gelmeye başladı. Bu durum üzerine Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak Edirne Tava Ciğer'in standartlarını belirleme ve Edirne'mize has bir ürün olduğunu tescillemek için Türk Standartları Enstitüsü'ne başvurduk. Yaptığımız başvuru sonucu, 25/07/2009 tarih ve 27299 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak tarafımıza son 6 aylık bekleme süresi bildirildi. Sonuç olarak Edirne Yöremize ait Edirne Tava Ciğerin Coğrafi İşareti Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği adına 25/07/2009 yayın tarihi itibarı ile tescillenmiş oldu" dedi.

Coğrafi işaret tescili ardından 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname uyarınca gerekli çalışmaları yapacaklarını belirten İnağ "Daha coğrafi işaret tescil edilmeden Edirne Tava Ciğer ile ilgili TSE'ye yapılan patent başvurularını durdurduk. İlgili mevzuat uyarınca 3 kişilik bir komisyon oluşturacağız. Bu komisyon Edirne Tava Ciğer üreten esnaflarımızı uygun üretim, hijyen şartlarına uygunluk gibi konularda denetleyecek. Öncelikle tava ciğeri bir standarda oturtup esnaflarımızın konu ile ilgili bilinçlenmesini sağlamak istiyoruz" deyi konuştu. İnağ, Edirne yöresine has ürünlerin tecillerinin çok önemli olduğunu, tescili yapılmayan diğer yerel ürünlerimiz ile ilgili çalışmalar da yapacaklarını belirtti.
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!

Anket Domain

Hangi Alan Adı (Domain) Uzantısını Kullanıyorsunuz