Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 163 ziyaretçi çevrimiçi

 

Anadolu'nun ürünleri coğrafi işareti keşfediyor
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Belli bir coğrafyadan kaynaklanarak belirgin nitelikleriyle ün kazanmış ürünlerin 'gerçek üreticileri' adına kayıt altına alınması anlamına gelen coğrafi işaretin önemi son dönemde Anadolu topraklarında anlaşılmaya başlandı. 2 bin 500 coğrafi işaret
alabilecek ürünü bulunan Anadolu'da sadece 129 ürünün coğrafi işareti bulunuyor, 165 ürün ise coğrafi işaret almak için sırada bekliyor.
 
 
 
Köklü bir geçmişe sahip ve çok sayıda yöresel ürünü olan Anadolu, coğrafi işaret alabilecek binlerce ürüne sahip olmasına karşın şimdiye kadar Türk Patent Enstitüsü'ne başvurup da coğrafi işaret alabilen ürün sayısı sadece 129. Daha çok halıların coğrafi işaret aldığı Anadolu'da Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine göre 165 ürünün coğrafi işaret alması için başvurusu bulunuyor. Bölgesel kalkınma, turizme, tanıtıma büyük katkısı olan coğrafi işaret için belirtilen evraklarla Türk Patent Enstitüsü'ne başvurmak ise yeterli.
-MARKA YILI-
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda bölgesinde ün kazanmış ürünlerin kayıt altına alınması gerekliliği düşüncesinde artış olduğunu belirtti. Bir ürünün coğrafi işaret alıp tescillenmesinin, o ürünün hukukun korunması anlamında büyük önem taşıdığına işaret eden Budak, ''Son yıllarda bir çok ürünümüze çevre ülkelerin sahip çıktığını görüyoruz. Bu, bizi ürünlerimize sahip çıkmaya yöneltiyor. Biz de bölgemizdeki ürünlere sahip çıkma bilincini artırmak için Antalya Ticaret Borsası'nın öncülüğünde 28 Nisan - 1 Mayıs 2010 tarihleri arasında Yöresel Ürünler Fuarı'na ev sahipliği yapacağız. Fuar, coğrafi işaret konusunda farkındalığı artıracak bir çalışma olacak'' diye konuştu.
ATSO'nun 2010 yılını 'marka yılı' ilan ettiğini belirten Budak, ''Bu yıl markalaşmayla ilgili dört eğitim programı düzenleyeceğiz. Bu programlar sektörü bilgilendirmeye yönelik olacak. Amaç, markalaşma konusunda farkındalık yaratmak'' dedi.
Budak, Batı Akdeniz'de Antalya'nın Finike portakalı, Döşemealtı Halısı, Isparta'nın gülü ve lokumu, Burdur'un ceviz ezmesinin coğrafi işaret aldığını ifade ederek, amaçlarının, yüzlerce ürüne sahip bölgede coğrafi işaret sayısını artırmak olduğunu vurguladı.
-AB'DE 15 MİLYON EURO'LUK PAZAR-
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır da, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde coğrafi işaret konusunda 15 milyon Avroluk ticaret hacmi bulunduğunu kaydetti. Buna gazlı ve alkollü içeceklerin dahil olmadığını söyleyen Çandır, şöyle devam etti:
''Bizim için AB iyi bir pazar. Anadolu'da ise coğrafi işaret alabilecek ürün çok fazla. Ürünlere coğrafi işaret alınarak yöresel ürünlerin gelişimi ve markalaşmasına destek vereceğiz. Ürünlerin uluslararası alanda hukukunun korunması da son derece önemli. Coğrafi işaret yoluyla Türkiye'nin pazardaki payının artması kaçınılmaz.''
Türkiye genelinde coğrafi işaret alabilecek 2 bin 500'ün üzerinde ürün olduğuna dikkati çeken Ali Çandır, ''Bunlardan sadece 129'u coğrafi işaret almış, 165 ürünün de coğrafi işaret için başvurusu bulunuyor. Bu çok az bir rakam. 2 bin 500 ürünün, bölgenin kanaat önderleri, yerel yönetimler tarafından bir an önce coğrafi işaretlerinin yapılması, hakkının, hukukunun korunması gerekiyor'' dedi.
Çandır, 28 Nisan - 1 Mayıs 2010 tarihleri arasında düzenlenecek 1. Yöresel Ürünler Fuarı'nın coğrafi işaret konusunda önemli bir adım olduğunu da ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:
''Yöresel ürünler; yerinde istihdam konusundan tutun, ekonomik nedenli göçlerin önlenmesine kadar pek çok sosyo-ekonomik sorunla da yakından ilgili bir olgu. Fransa ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinde geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanan yöresel ürünler ve bunların coğrafi işaretlerinin tescili söz konusu. Yöresel ürünler, bugüne kadar ülkemizde maalesef ihmal edilmiş ekonomik değerlerimizdendir. YÖREX'in bu konuda gelişecek olan kamuoyu kanaatlerinde önemli katkı yapmasını bekliyoruz.''
-KORKUTELİ COĞRAFİ İŞARETİ KEŞFETTİ-
Öte yandan Antalya'nın Korkuteli ilçesi Belediye Başkanı Hasan Gökce, yöresel ürün olan Fığla bardağına (Çomaklı bardağı) coğrafi işaret almak için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuruda bulunacaklarını söyledi. Bunun için profesyonel bir firma ile görüşmeye başladıklarını kaydeden Gökce, ''Antalya Ticaret Borsası'nın Yöresel Ürünler Fuarı'nın mantığını anladıktan sonra coğrafi işaretin önemini kavradık. Mantardan elmaya, armuttan şiş köfteye kadar çok sayıda yöresel ürünümüze coğrafi işaret almak istiyoruz. Bunun için girişimlere başladık'' dedi.
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!

Anket Domain

Hangi Alan Adı (Domain) Uzantısını Kullanıyorsunuz