Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 54 ziyaretçi çevrimiçi

 

'Muğla Çam Balı' Coğrafi Tesciline İtiraz Geldi
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Marmaris Ticaret Odası (MTO), Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR)'nin çam balının ''Muğla Çam Balı'' olarak coğrafi işaret tescil talebiyle Türk Patent Enstitüsü (TPE)'ne yaptığı başvuruya itiraz etti. MTO Başkanı Mehmet Baysal, Muğla'daki çam balı üretiminin
büyük bir kısmının Marmaris'te yapıldığını iddia ederek, ''Marmaris Çam Balı'' ismiyle tescil edilmesi gerektiğini söyledi. Baysal, ''MAYBİR, çam balının 'Muğla Çam Balı' ismiyle coğrafi işaret tescili için TPE'ye iki yıl önce başvurdu. İlanı, 2010 Ocak ayında Resmî Gazete'de yayımlandı. 6 ay içinde itiraz hakkı bulunuyordu. Biz de MTO Yönetim Kurulu olarak itirazımızı ilettik.'' dedi.
MAYBİR Başkanı Ziya Şahin ise literatürde ''Marmaris çam balı'' diye bir çeşidin bulunmadığını belirterek, MTO yetkililerinin duygusal davrandığını savundu. Muğla ve bütün ilçelerinde çam balı üretildiğini vurgulayan Şahin, ''Çam balı, 12 bölgede üretiliyor. En çok Milas ve Fethiye bölgesinde üretilirken Marmaris beşinci sırada yer alıyor. 6 yıl süren bilimsel çalışmalar sonunda Muğla çam balının özelliklerini ortaya koyduk. Fizikokimyasal özelliklerini dahi bilmeyen insanların bu girişimde bulunmasını doğru bulmuyorum. Bugüne kadar bu arkadaşlar neredeydi, neden tescil başvurusu yapmamışlar?'' şeklinde tepki gösterdi. Tescil süresinin 13 Temmuz'da dolacağını dile getiren Şahin, "Tescillenmesine sayılı günler kala böyle bir itiraz olması bizi gerçekten çok üzdü. Bunu yapanlar, açık ve net söylüyorum Muğla'ya ihanet ediyor. Önümüzdeki günlerde TPE, itirazı bize bildirecek. Elimizde sağlam donelerimiz var, her türlü itiraza hazırlıklıyız." diye konuştu.
İki yıl süren çalışma sonunda Muğla çam balına coğrafi işaret alınması TPE'ye yapılan başvurunun ilanı, geçen ocak ayında Resmî Gazete'de yayımlanmıştı. İlanda, bu balın üretiminin bütün safhalarının tamamen Muğla coğrafyası içinde olduğu kaydedildi. Başka hiçbir bölgede, Muğla çam balının sahip olduğu niteliklerde üretilmesinin mümkün olmadığı ifade edildi.
Dünyadaki çam balı üretiminin yüzde 85'n Türkiye'de, bunun da yüzde 80'i Muğla bölgesinde yapılıyor.
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!

Anket Domain

Hangi Alan Adı (Domain) Uzantısını Kullanıyorsunuz