Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 65 ziyaretçi çevrimiçi

 

Coğrafi İşaret Koruması ile ilgili olarak AB ve Gürcistan mutabakata vardı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Gerçekleştirilen müzakereler sonucunda, Avrupa Birliği ile Gürcistan, 29 Temmuz'da “Coğrafi İşaretler”in korunmasına ilişkin bir anlaşma imzaladılar. Buna göre; hem Gürcistan hem de AB topraklarında yetişen tarım ürünlerinin ticareti teşvik edilmiş olacak.
Gürcistan, tarımsal üretimin kalitesini arttırma ve koruma kapsamında, “AB Komşu Ülkeler” içinde, önemli bir adım atıp bu konuda adını yazdıran ilk ülke oldu. Böylece, belli bir bölgede yetiştirilen ürünün bazı kalite standartlarına da uyması gerekecek. Söz konusu anlaşma Coğrafi İşaret Koruması'nı uluslararası anlamda teşvik ederken; tüketici hakkının korunması ve fikri mülkiyet hakkı gibi konuları da içine alıyor.

Geleneksel olarak Gürcistan, tarımsal üretiminin kalitesi, yöresel mutfağı ve misafirperverliğiyle tanınmaktadır. Bahsi geçen müzakerelerin asıl amacı da, ürünlerin namının zedelenmesi ve istismarı gibi durumları en aza indirgemekti. Bu şekilde ise, ürünün menşeine ilişkin aldatmacaların önüne geçilecek ve tüketici hakları daha iyi şekilde koruma altına alınacak.

Coğrafi İşaretlerin geliştirilmesi, şarap üretiminin çeşitlendirilmesine de önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Başlangıç olarak 18 çeşit şarap koruma altına alınmıştır, ve bu durum diğer ürün kategorileri için de bir emsal teşkil etmektedir. Dolayısıyla bu antlaşma, yeni turizm girişimleri ve yeni pazarlama stratejilerinin de önünü açabilir.

Söz konusu antlaşma yoluyla, Gürcistan, fikri mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin iç tüzüğünü en üst seviyedeki uluslararası standartlara uyarlamaktadır. Sürekli bir ilerleme kaydeden Coğrafi İşaretler Sistemi, AB kalite politikasının en önemli parçasıdır. Bugün, sisteme yaklaşık 3000 ürün kayıtlıdır. Tüm bu gelişmeler, hiç şüphesiz, şarap ve geleneksel gıda üretimi yapılan kırsal kesimleri de olumlu yönde etkileyecektir.
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!

Anket Domain

Hangi Alan Adı (Domain) Uzantısını Kullanıyorsunuz