Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 47 ziyaretçi çevrimiçi

 

Zeytinyağı için iz sürülecek
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
 Başta uluslararası market zincirleri olmak üzere pazarlar da dahil olmak üzere ‘çakma mı, sızma mı’ denetimi başlayacak. Hileli karışıma karşı büyük bir savaş başlattıklarını
açıklayan Zeytindostu Derneği Başkanı Metin Ölken, “Devletten beklemek yerine kontrolü bu sektörün var olduğu bölgelerdeki ticaret ve sanayi odalarıyla kendimiz yapacağız. Türkiye’de tüm marketlerden alınacak örneklerde testler yapılacak ve uygunsuz yağ satan marka ve marketler teşhir edilecek. Türkiye üretici olduğu halde, kişi başı zeytinyağı tüketimi 1-1.5 kilo civarında kalıyor” dedi.
Pazarda denetim
Aydın Ticaret Borsası Gıda Laboratuvarı Genel Müdürü Ülkü Ülken ise, “Öncelikli olarak pek çok markete işbirliği çağrısında bulunduk. Migros, Şok, Tansaş, Tesco Kipa ve Carrefour bizimle hareket edeceklerini bildirdiler. Projenin ilerleyen aşamalarında, yerel marketlerden bakkalara, hatta pazarlara kadar ineceğiz” diye konuştu. Ülken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kimyasal kontroller kendi laboratuvarlarımızda, duyusal kontroller ise Uluslararası Zeytin Konseyi ‘IOC’ tarafından yapılacak. Testler sonrasında hileli ürün olduğu tespit edilen markaların önce raflardan indirilmesini isteyeceğiz. Ardından markayı Tarım Bakanlığı’na şikayet edeceğiz. Hileli ürün market rafına gelmeden tespit edilecek.”
Yurtdışını kaybediyoruz
Sektörün büyük bir mücadeleye girdiğine vurgu yapan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Başkanı ve TİM başkanvekili Ali Nedim Güreli ise, şunları söyledi: “Bu kıymetli üründe tahşiş (hileli karışım) yapılıyor ve marketler para kazanma güdüsüyle buna göz yumuyor. Yurtdışında binbir zorlukla kazandığımız pazarlar bu tarz üretimi seçenler yüzünden kaybediliyor. İlk olarak kendi ürünlerimizi bu kontrollere tabi tutacağız. Zeytindostu Derneği’nin vereceği kalite onay belgesini alana kadar ihracat yetki belgesinden bile feragat edeceğiz.”
Kısa sürede oksitleniyor aroma ve kokusu kayboluyor
Yüksek asitli zeytinyağlarının asitleri düşürülerek kötü tat ve kokuları bir miktar alınarak piyasaya naturel sızma zeytinyağı olarak satılıyor. Yani 1.5-2 asit zeytinyağı yüksek ısılara tabi tutulup sızma zeytinyağı haline getiriliyor.
Oysa, natürel sızma zeytinyağı ise doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden binde 8’i geçmeyen yağlar olarak sınıflandırılıyor.
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!