Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 62 ziyaretçi çevrimiçi

 

'Alo Gıda'ya Gelen Şikayet 500 Bini Buldu!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre Alo 174'e gelen şikâyet 500 bini bulurken, ihbar sonrası denetimlerde çok sayıda işletmeye ceza kesildi.
Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre denetimler sonucunda 12 bin 900 adet cezai işlem gerçekleştirildi. Bunun 8 bin 744 adedine idari para cezası, 3 bin 356 adedine üretim ve faaliyetten men, geriye kalan 800 adedine ilişkin ise cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Alo 174 Gıda Hattı'na gelen şikâyetler genel itibarıyla gıda üreten ve satan işletmelerin hijyen kurallarına aykırı faaliyet göstermesiyle ilgili. Ürünlerin içerisinden yabancı madde çıkmasının yanı sıra ürünlerin etiket bilgilerinde yeterli bilgi bulunmaması ve son tüketim tarihi geçmiş ürünler ile gıda zehirlenmesi şüphesine yönelik ihbarlar ağırlık kazandı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde tüketicilerin gıda ile ilgili sorunlarını iletmesi amacıyla 14 Şubat 2009'da kurulan 'Alo Gıda 174' hattına kurulduğu günden bu yana toplam 503 bin 489 telefon geldi. Vatandaşların gıdayla ilgili sorunlarını, şikâyetlerini ilettikleri çeşitli bilgiler verdikleri gıda hattına gelen başvurulardan 77 bin 733'ü kayıt altına alındı, bu başvuruların 73 bin 822'si sonuçlandırıldı. Başvuruların işletme faaliyet alanlarına göre dağılımı ise 31 bin 624'ü (yüzde 49) satış yeri, 21 bin 461'i (yüzde 34) üretim yeri, 10 bin 677'si ise (yüzde 17) toplu tüketim yerlerine ilişkin oldu. Başvuruların ürün gruplarına bakıldığında, 17 bin 100 (yüzde 29) başvuruyla tahıl, un ve unlu mamuller ilk sırada geldi. Bunu, 10 bin 905 başvuruyla (yüzde 18) et ve et ürünleri, 8 bin 217 başvuruyla (yüzde 14) tasnif dışı gıdalar izledi. En fazla başvuru yapılan 10 il ise sırasıyla İstanbul (15.287), Ankara (5.167), Antalya (4.624), İzmir (4.270), Konya (2.299), Bursa (1.933), Adana (1.817), Gaziantep (1.620), Kayseri (1.246) ve Eskişehir (1.151) oldu. Bakanlığın 24 saat çalışan hattı vatandaşların şikâyetlerini aynı anda 81 il müdürlüğünün kayıtlarına aktarıyor. Şikâyet yerine göre il müdürlüğü çalışma başlatıyor. Şikâyetin doğruluğunun tespiti halinde gereken cezai işlem uygulanıyor.
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!