Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 86 ziyaretçi çevrimiçi

 

'Panda' TPE'ye Açtığı Davayı Kaybetti!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Farklı bir sınıfta ‘MRPANDAS’ ismiyle yapılan marka başvurusuna itiraz eden PANDA, o sınıfta tescili olmaması gerekçesiyle itiraz davasını kaybetti. Marka sayısının gün geçtikçe artması sektöründe lider firmaların markalarını korumasını gün geçtikçe zorlaştırıyor. Türkiye’nin bilinirliği en yüksek dondurma markalarından biri olan ‘PANDA’nın sahibi Has Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.; Pandas Deri ve Tekstil Ürünleri Firması tarafından ‘MRPANDAS’ isimli marka için tescil başvurusunun yapılması üzerine hem ilgili firmayı hem de tescil kararı veren Türk Patent Enstitüsü’nü dava etti. Mahkeme, ‘MRPANDAS’ isimli markanın ‘PANDA’ markasının tescilli olduğu sınıflar dışında olması ve aynı sektörde ticaret yapmamaları gerekçesiyle davayı reddederek ‘MRPANDAS’ın Pandas Deri ve Tekstil Firması tarafından kullanılabileceğini uygun gördü.

‘PANDA’ Gibi Lider Markalar Tüm Sınıfları Koruma Altına Almalı!

Pandas Deri ve Tekstil Ürünleri Firması tarafından 2009 yılında tescil başvurusu yapılan ‘MRPANDAS’ isimli markanın Has Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından 1894 yılından beri tescilli olan ‘PANDA’ markasını tehdit ettiği ve tescilinin düşürülmesi gerektiğini dile getiren firma avukatları mahkemeden sonuç alamadı. Mahkemece ‘MRPANDAS’ isimli markanın tescilinin onaylanmasının en temel sebebi ise markanın ‘PANDA’nın tescilli olduğu sınıflardan farklı bir sınıfta başvuru yapmış olması. 

Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yüksel konuyla ilgili olarak; “Türkiye ve dünyadaki firma ve marka sayıları arttıkça kullanılmamış bir isim bulmak giderek daha zor hali geliyor. Sektöründe lider olan firmalar da markalarını tüm benzerlerinden korumaya çalışıyor. Ülke genelinde PANDA gibi bilinirliği yüksek markaların tescil başvurusunda bulunurken tüm sınıf ve sektörleri dahil etmesi sonrasında yaşanabilecek benzer marka sorununun önüne geçmek adına atılabilecek en doğru adımdır” açıklamasında bulundu.
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!