Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 88 ziyaretçi çevrimiçi

 

Nilüferler Koruma Altında!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Nilüferlerin otel havuzları için süs amaçlı koparılıp satıldığını belirleyen Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, nesli tükenme tehlikesi altındaki çiçeği korumak için harekete geçti. Türkiye’nin birçok tatlı su kaynağında yetişen nilüfer çiçekleri bazı ticari amaçlı kişilerin son yıllardaki talanı nedeniyle yok olma tehlikesi yaşıyor. Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı’na gelen şikayetler doğrultusunda Kırkgöz, Yamansaz gibi tatlı su kaynakları üzerinde yetişen nilüfer çiçeklerinin kopartılıp toplanarak birçok otelin havuzlarına süs olarak satıldığı ortaya çıkartıldı.
Uygulanabilecek bir cezai müeyyide olmadığı için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce, 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren geçerli olacak Su Ürünleri Tebliği’nde yer alması için nilüfer, su teresi ve tatlı su karidesinin tüm iç sularda koruma altına alınması için öneride bulunuldu.
Kırkgöz, Yamansaz, Beyşehir Gölü gibi tatlı su kaynaklarındaki nilüferlerin çiçek açma dönemlerinde doğal ortamından kopartılıp turistik otellerin havuzlarını süsleme amacıyla satıldığını belirten Su Ürünleri Mühendisi Erkan Biçer, nilüferin temiz sularda yetişen, çok seçici ve hassas bir bitki olduğunu söyledi. Nilüferin doğal ortamından başka bir yere götürülmesi halinde kesinlikle çiçek açmadığını ve yaşamadığını belirten Biçer, doğal ortamında da yeniden yetişmediğini, bu nedenle neslinin hızla tükenmeye başladığını kaydetti.
Yine tatlı su kaynaklarının ender türlerinden su teresinin de salatalarda kullanılmak üzere toplanıp satıldığını söyleyen Biçer, bu bitkinin de doğal ortamında yeniden üremediğini ve neslinin tükenme tehlikesi yaşadığını açıkladı.
1 Eylül 2012 tarihinden itibaren geçerli olacak Su Ürünleri Tebliği’nde nilüfer, su teresi ve tatlı su karidesinin tüm iç sularda koruma altına alınmasını beklediklerini aktaran Biçer, bu bitkileri koparanlara 856 lira para cezası uygulanacağını, tekrar edilmesi halinde de her defasında bir öncekinin iki katı şeklinde cezanın katlanarak yükseleceğini söyledi.
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!