Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 188 ziyaretçi çevrimiçi

 

Altınlı Lokum Üretildi!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Afyonkarahisarl? bir i? adam? Türkiye'de ilk defa üretti?i 'alt?n lokumu' Arap ülkelerine ihraç etmeye ba?lad?. Arap ülkelerinden büyük ilgi gören lokumun tanesi 40 TL'den sat??a sunuldu. Tanesi 40 liradan satılan altın lokum, geçtiğimiz ay Suudi Arabistan'ın Dammam şehrinin ileri gelenlerinden birinin düğününde misafirlere özel bir tabakta ikram edildi.
Afyonkarahisar'da üretilen; naneli, kakaolu, muzlu, çikolatalı, kaymaklı, cevizli, güllü lokum çeşitlerine oldukça pahalı bir kardeş geldi. Akkent Şekerleme sahibi Ahmet Akkent, ürettikleri altınlı lokumun yurt dışında özellikle Arap ülkeleri tarafından ilgi gördüğünü söyledi. Üretimde İsviçre'den getirdikleri ve yüksek hızda inceltilmiş 24 ayar altını kullandıklarını belirten Akkent, bu altının yenilebilir özellikte olduğunu belirtti. Altınlı lokum üretiminin özel işçilik isteyen bir uğraş olduğunu ifade eden Akkent, "Öncelikle normal sultan lokumunu üretiyoruz. İki santimetreküp biçiminde kesiyoruz. Sonra üst kısmına çeşitli aparatlar sayesinde toz altınları tek tek yapıştırıyoruz. Altınlı lokumda adede ve kiloya göre ihracat yapıyoruz. Türkiye'de tanesi 10 liradan, yurt dışına tanesi 40 liradan satıyoruz." dedi.

Ürünün patentini aldıklarını ve ilk olarak İstanbul'da butik mağazada satışa sunduklarını ifade eden Akkent, daha sonra yurt dışında Suudi Arabistan'da bir çikolata mağazasına göndermeye başladıklarını anlattı. Altınlı lokumun yanında diğer lokum çeşitlerini de ihraç ettiklerini ifade eden Akknet, "Ancak Araplar altına daha düşkün oldukları için geçen ay Dammam'da, oranın önde gelen ailelerinin bir düğününde ikram olarak dağıtıldı. Yaklaşık 600 adet gönderdik. Bıçak, çatalın altın olduğu düğünde bizim altın lokumumuz da taçlı bir mücevher kutusunda misafirlere sunuldu." diye konuştu.

Ahmet Akkent altınlı lokum ile ilgili şu bilgileri verdi: "Geleneksel bir tat olarak yüzyıllardır vazgeçilemeyen lokumun, insanın var olduğundan bu yana en değerli saydığı zenginlikle buluşmasıdır, altınlı lokum. El emeğidir, özeldir, farklıdır. İşte bu nedenle de altınlı lokum Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenerek koruma altına alınmıştır. Altınlı lokum, sultan lokumun yenilebilir altın ile kaplanmasıyla üretilir. Yenilebilir altın İsviçre'den ithal edilen, 24 ayar, sertifikalı bir üründür."
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!