Kimler Online

Şu anda 127 ziyaretçi çevrimiçi

Anket TSE

Hangi Ürün Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

 

Rekabet Analizi Şarttır!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Günümüz şartlarında firma kurmak veya firma olarak pozitif yönde büyüme eğilimi göstermek ticari açıdan belli koşulları yerine getirmekle mümkün olmaktadır... Bu koşullardan en önemlisi, belki de günümüzde ki firmaların vazgeçilmez ve sürekli tercih sebebi olmasının yegâne koşulu firmaların kendi sektörleriyle ilgili olan ve sektörde alternatiflerini oluşturan rakiplerini iyi tanımasıdır.

Tüm yapılan işlerde olduğu gibi (spor mücadelesi, sınavlar vb.) ticari açıdan da gelişme göstermek, yer aldığın sektörde müşterilerin tercih sebebi olmak, geriye düşmemek, teknolojiden uzak kalmamak vb. tüm unsurlar için en önemli şart rakipler hakkında bilgi sahibi olmaktır. Günümüzde tüm şirketler kendi iç değerlerini, yeni atılımlarını sakladıklarından rakipler hakkında sektörde öngörü yapmak, bilgi edinmek kolay olmamaktadır. Ancak günümüzde çeşitli Ar-Ge çalışmaları ile sektörde geri kalmayarak yeni ürünler veya sistemler üretip piyasada alternatifler oluşturarak ön plana geçmeye çalışan tüm firmalar ürettikleri yenilikleri saklamanın yanında patentfaydalı model belgeleri ile koruma altına almaktadırlar. Bu belgelerin patent enstitülerinin veri tabanlarında olduğu bilindiğinden firmaların hangi sektörde hangi atılımları yapmak istediği patent çalışmalarından yola çıkılarak anlaşılabilmektedir.
Rekabet Analizinde İlk Madde: Patent Dosya Araştırması
Firmalara günümüzde başvurulan patent dosyalarından yola çıkılarak rakip firmalarla ile ilgili rekabet analizi çalışmaları yapılabilmektedir. Rekabet analizi ile sektöründe bilgi edinmek isteyen firmalar istedikleri muhtemel faaliyetler hakkında diğer firmaların neler yaptığı hakkında bilgi alabilmektedirler. Bilgi alınmak istenen patent sınıfı (IPC numarası) sayesinde TPE, WIPO gibi enstitülerin veri tabanları taranarak muhtemel rakiplerin konuyla ilgili olan ya da ilgili olmayan tüm patentleri bir cd yardımıyla sunulabilmektedir. Bu sayede firmalar rakiplerinin sektörde ne kadar ciddi işler yaptığını ya da hangi patentleri alıp ileride piyasaya hangi ürünleri sunabileceğini kestirebilmekte ve bu sayede ön hazırlıklarını gerçekleştirerek her zaman geleceğe hazır halde bulunabilmekte ve ön çalışmalarını bu verilere göre hazırlayabilmektedir.
Rakiplerle İlgili Kısa Sürede Gerçekçi Bilgiler

Ayrıca rekabet analizi yaptırırken firmalar özellikle rakip gördükleri firmaları belirtebilmekte ve bu sayede özel olarak rakip gördüğü firmalara yoğunlaşılarak yapılmış çalışmada rakip firmayla arasındaki atılım farklarını çeşitli varyasyonlardaki grafiklerle de görebilmektedir. Bu sayede uzun çalışmalar sonucu ancak rakip firmadan sızdırılarak elde edilebilecek bilgiler çok daha kısa sürede ve çok daha gerçekçi bilgiler dâhilinde elde edile bilmektedir. Ayrıca elde edilen grafikler sayesinde yapılması gereken atılımların rakip firmayla çakışmadan nasıl yapılabileceği, rakip firmanın önüne nasıl geçilebileceği ya da rakip firmaların neden tercih sebebi olduğu da anlaşılarak önlemler alınabilmektedir.
Sonuç olarak günümüzde ticari alanda çekişmenin hat safhada olduğunu düşünürsek ve bu rekabetten sıyrılarak ön plana çıkmanın koşulunun rakip tanımaktan geçtiği gerçeğini de yukarıda ki örneklerden çıkardığımızda rakiplere göre strateji belirleyebilmek ve ticarette bir adım önde olmak için REKABET ANALİZİ ŞARTTIR.
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!