Kimler Online

Şu anda 36 ziyaretçi çevrimiçi

 

10 bin yeni marka internette satılacak
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Yazar cumhur akbulut   
Cuma, 10 Ağustos 2007 14:04
 Marka tescil işlemlerinin güçlüğü, kullanılmayan tescilli markaları harekete geçirdi. www.markaborsasi.com Kullanılmayan Tescilli markaları ve Lisans verilmek istenen 10 bin markayı internetten pazarlayor.
Menkul kıymetler borsası, altın borsası, pamuk borsası, atık borsası olur da marka borsası olmaz mı? Şirketlere marka tescili konusunda hizmet sunan Adres Patent; http://www.markaborsasi.com/ sitesi üzerinden marka alıcıları ile satıcılarını buluşturuyor. 2000 yılında kurulan sanal marka borsası 10.000 YTL den başlayan ve değerli 100.000.YTL ila 250.000.YTL arasında değişen fiyatlardaki markaları satışa sunuyor.
Tekstilci, bisküvici, mobilyacı ya da temizlik ürünü imal eden bir şirketiniz mi var? "ileride lazım olur kullanırım" diye tescil ettirdiğiniz, ama kullanmaya fırsat bulamadığınız bir sürü markanız da var. Bu kriz günlerinde "nereden para bulurum" diye üç kuruşun hesabını da yapıyorsanız, işte size bir fırsat.
Markanızı marka borsasında satışa çıkarın. Gelecek teklifleri değerlendirip en yüksek fiyatı veren şirkete markanızı satabilirsiniz. Çünkü birçok firma tescil için başvurduğu Türk Patent Enstitüsü'nde en az bir yıl bekletiliyor. Bu zamanı kaybetmek istemeyen şirketler, daha önce tescil edilmiş markalara kesesine göre 5 bin ile 75 bin dolar arasında para verebiliyor. Hatta eğer marka daha önce biraz kullanılmış ve tanınmışsa bu rakam çok daha yukarıya çıkıyor. Böylece bir kenarda unuttuğunuz markanız değer kazanırken birçok firma da 1 yıl beklemeden kurtuluyor.
FİKİR NASIL OLUŞTU?
Marka borsasını tasarlayan Adres Patent Bürosu'nun ortağı Ali Çavuşoğlu, bu fikrin nasıl oluştuğunu şöyle anlattı: "Türkiye'de 20-25 bin civarında kullanılmayan marka var. Şirketlere marka tescili konusunda yardımcı olurken bir şirketin 20-30 tescilli markası bulunduğunu ve hiç birini de kullanmadığını farkettik. Sonra bu şirketle marka almak isteyenleri bir araya getirdik."
Sizde Kullanmadığınız Tescilli markanızı www.markaborsasi.com da değerlendirmeye ne dersiniz?

 

 
Cuma, 10 Ağustos 2007 14:05 tarihinde güncellendi
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!