Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 117 ziyaretçi çevrimiçi

 

Ballı Dondurma da Çıktı.
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Yaz sıcaklarında yaşlı-genç herkesin gözdesi dondurmanın çeşitlerine bir yenisi daha eklendi: Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 'Ballı Dondurma' üretmeye başladı. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Taluğ, Süt Teknolojisi Bölümü Eğitim Araştırma ve Uygulama İşletmesi’nde yeni fikirler üretmeye, sektöre ışık tutacak araştırmalar yapmaya ve öğrencilere gerçek hayat koşullarında bilgi ve
becerileri kazandırmaya çalıştıklarını söyledi. Üretime yönelik olmamasına rağmen işletmede üretilen sağlıklı, hijyenik ürünleri toplumla paylaşmak istediklerini belirten Taluğ, 'İşte ballı dondurma çalışması da bunlardan bir tanesi. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de üretilen bir dondurma çeşidi de değil' dedi.

Taluğ, ballı dondurma üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını, sonucu memnuniyet verici bulduğunu, Ankaralıların da ballı dondurmayı gönül rahatlığıyla tüketebileceklerini kaydetti.

'FİRMALARLA PAYLAŞMAK İSTİYORUZ'

'Tüketiciler beğendiği takdirde, ballı dondurmanın patentini alıp, diğer firmalarla paylaşmak isteriz' diyen Taluğ, üretim kapasitelerinin sınırlı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Cemal Taluğ, şunları kaydetti:
'Fakültemizin ana işlevlerinden biri de özel firmalarla çalışmak. Ne yazık ki bu anlamda şu ana kadar fazla talep görmüş değiliz. Bilginin değeri yükseldikçe, firmaların, buraya yeni fikirleri denemek, yeni ürünler geliştirmek için daha sık gelip, bizimle çalışacaklarına inanıyorum.

Süt ürünleri konusunda fakültemiz ilktir ve tanınan bir fakültedir. Bir kez daha onları işbirliğine, ortak çalışmaya da davet etmekten mutluluk duyarım.'

NAR EKŞİLİ VE PEKMEZLİSİ DE YAPILACAK

İşletmede süt uzmanı olarak çalışan Salih Özcan ise 'Herhangi bir yörede, bir pastanede ballı dondurma üretiliyor mu bilmiyorum, ancak büyük dondurma üreticilerin ballı dondurma üretimi yok. Ballı dondurmayı endüstriyel anlamda ilk kez biz ürettik' dedi.

Dondurma için uygun balı bulana kadar uzun bir çalışma dönemi geçirdiklerini, sonunda çiçek balında karar kıldıklarını ifade eden Özcan, kullanılan sütün de fakültenin çiftliğindeki hayvanlardan alındığını anlattı.

Özcan, üretime geçmeden önce konunun uzmanları ve tüketicilere dondurmayı tattırdıklarını dile getirerek, olumlu sinyaller aldıkları için ballı dondurmanın reçetesine karar verip, üretime geçtiklerini kaydetti. Ballı dondurmayı şimdilik fakültenin kampüsünde satışa sunduklarını, üretim izni alındığı zaman da dondurmanın Çankaya Belediyesi’nin Kızılay’daki satış noktası ile Aydınlıkevler kampüsünden de alınabileceğini aktaran Özcan, 'Gezici satış aracımız var. Gerekli altyapı yatırımlarını yaptıktan sonra da oralarda da satışa sunmayı planlıyoruz. Satışı sadece üretimin eğitime geri dönüşü için yapıyoruz. Günlük 40-50 litre civarında üretimimiz var, çok iyi noktalara gelirsek, üretimi artırabiliriz. Şu anda başka illere satışımız yok, ancak ileride olabilir' dedi.

 

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!