Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 124 ziyaretçi çevrimiçi

 

Bizimkinin Suyu Çıkmıyor Brezilya Portakalı İçiyoruz
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
 Türkiye’de portakalların kalitesinin meyve suyu endüstrisi için uygun olmadığını belirten Dimes Genel Müdürü Erol Diren, Türkiye’de portakal cinslerinin değişmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’deki portakalların 25 kilosundan 1 kilo konsantre elde
edilebildiğini oysa bu oranın dünyada 10 kilodan 1 kilo olduğunu vurgulayan Erol Diren, "Bu nedenle meyve suyu endüstrisinde kullanılan portakal konsantresinin yüzde 85’i yurtdışından geliyor. Biz Brezilya ve ABD Florida’dan alıyoruz. Yani içtiğimiz meyve sularında yerli portakalın oranı yüzde 10-15" dedi.
OKUR İLE SEKTÖRDEN FAZLA BÜYÜDÜK
1958 yılında Tokat’ta Mustafa Vasfi Diren tarafından kurulan Türkiye’nin ilk ve en büyük meyve suyu şirketi Dimes’in, NBA yıldızı Mehmet Okur ile sürdürdüğü reklam kampanyası sayesinde sektörün üzerinde büyüdüğü belirtildi. Dimes’in İzmir’deki tesislerinin tanıtım toplantısında konuşan Pazarlama Müdürü Seren Tümöz, "Mehmet Okur’la yaptığımız kampanya öncesi 39 milyon dolar olarak ölçülen Dimes marka değerinin yükselen marka bilinirliğiyle birlikte daha da yükseleceği öngörülüyor. Okur’lu kampanyayı da içine alan bu yılın ilk altı aylık döneminde pazar yüzde 26 büyürken, Dimes yüzde 40 büyüdü" dedi. Dimes Yönetim Kurulu Üyesi ve uluslararası yatırımlardan sorumlu yöneticisi Ozan Diren, Dimes’in anne ve çocuktaki başarısının son dönemdeki kampanyayla gençleri de içine aldığını, gençlerin tercih ettiği marka haline geldiklerini ifade etti. Dimes’in Mehmet Okur ile 2007’nin nisan ayında başlayan bir yıllık anlaşmasının 2009 nisan ayına kadar uzatıldığını da belirten Ozan Diren, 2010 yılına kadar da opsiyon imzaladıklarını söyledi.
AZERBAYCAN’DAN SONRA BÖLGEDE BÜYÜYECEK
2010 yılına kadar bölgesel oyuncu olmak için kolları sıvadıklarını söyleyen Ozan Diren, son ürünün pazara yakın olması gerektiği gerçeğiyle lider oldukları Azerbaycan pazarında yatırım kararı aldıklarını açıkladı. Ozan Diren, şöyle konuştu: "Azerbaycan, Rusya ve Türk cumhuriyetlerinde gerçekleştirilecek üretim projeleri için toplam 10 milyon dolarlık yatırım planladık. Projelerin ilk ayağı, Azerbaycan’da kurulan Dimes Kafkas MMC’dir. Bakü’de 60 dönüm arazi üzerine kurulan ve çok kısa bir zamanda faaliyete geçecek olan tesisin yatırım tutarı 2 milyon dolar. Bu yıl faaliyete geçecek tesiste ilk etapta şeftali, vişne, kayısı ve portakal nektarı üretilecek."
TÜRKİYE ’DE 20 ÜRETİCİ BULUNUYOR
Türk meyve suyu pazarıyla ilgili bilgi veren Dimes Pazarlama Müdürü Seren Tümöz, 2006 yılı verileriyle; Türkiye’de meyve suyu pazarının büyüklüğünün 700 milyon litre, meyve suyu ve nektar kategorisindeki tüketimin de 520 milyon litre olduğunun altını çizdi. Tümöz şunları söyledi: "Türkiye’de yıllık kişi başı tüketim 8.1 litre. Meyve suyu ve nektar pazarında 20 firma, 30’un üzerinde markayla faaliyet gösteriyor. Yüzde 100 meyve suyu kategorisi 2005 yılında yüzde 11, 2006 yılında yüzde 15 büyüme gösterdi. Bu kategorideki ivmeli büyüme trendi devam ediyor."
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!