Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 148 ziyaretçi çevrimiçi

 

Avrupa Baklavaya da Aflatoksin Analizi İstedi
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Avrupa Birliği, fındık, antepfıstığı ve kuru incirden sonra bu ürünleri en az yüzde 10 içeren işlenmiş ürünlere de 1 Temmuz'dan itibaren bir tür küf olan aflatoksin analizi ve sağlık sertifikası şartı getirdi. Başta baklava olmak üzere helva, çikolata ve benzeri işlenmiş ürünleri Türkiye'den Avrupa Birliği'ne (AB) ihraç etmek isteyen firmalar,
bundan böyle aflatoksin analizi ve sağlık sertifikası almak zorunda kalacak. AB'nin kararından önce ürünlerini analiz ettirmeye başlayan büyük baklava üreticileri, tüm firmaların bu konuda dikkatli olmasını istiyor. Analizlerini tam yaptıran baklavacıların en büyük endişesi ise dondurulmuş olarak gönderilen baklavada aflatoksin tehlikesinin yeniden ortaya çıkması ihtimali.
Konuyla ilgili İzmir Tarım İl Müdürlüğü'nden ihracatçılara gönderilen yazıda, Avrupa Komisyonu kararı uyarınca fındık, antepfıstığı ve kuru incir ile bunlardan elde edilen ürünlerin AB'ye üye ülkelere yapılacak ihracatına ilişkin sağlık sertifikası uygulaması kararının değiştirildiğine dikkat çekilerek "4 Temmuz 2007'de yayımlanan ve 1 Temmuz'da yürürlüğe giren yeni karar ile bileşiminde fındık, antepfıstığı ve kuru inciri en az yüzde 10 içeren işlenmiş ürünlerin ihracatında aflatoksin analizi ve sağlık sertifikası taşıma zorunluluğu getirildi" ifadesine yer verildi.
Hızlı servis olması gerekir

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, AB'nin uygulamasının baklava firmalarının maliyetlerini artıracağını ama ihracatı durdurmayacağını söyledi. Ciddi çalışan baklava üreticilerinin zaten antepfıstığı alırken aflatoksin analizi yaptığını dile getiren Yıldırım, gerekli analizleri yaptırmayan bazı firmaların ürünlerinin ise gümrüklerden geri döndüğünü kaydetti. AB'nin aldığı önlemi insan sağlığı açısından doğru bulduklarını ifade eden Yıldırım, "Türk firmaları ihracat yapmak istiyorlarsa bir an önce gerekli belgeleri almalı, analizleri yapmalı. Bu konuda sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Asıl sorun bu işlemler yapılsa bile tehlikenin yeniden ortaya çıkması ihtimali. Baklava çabuk bozulduğu için taze olarak ihracatını yapamıyoruz. Dondurulmuş olarak yurtdışına gönderiyoruz. Bu nedenle kalite kaybı oluyor. Bu duruma bir de aflatoksinin yeniden üremesi eklenebilir. Sorunları aşmanın tek yolu Avrupa'ya hızlı servis yapabilmemiz. Baklava günlük yenirse sorun olmaz" diye konuştu.
Türkiye'nin Avrupa'ya yılda 6 bin ton baklava ihraç ettiğini dile getiren Yıldırım, ihracatın tutarının ise 36 milyon dolara ulaştığını ifade etti.
Analiz bekleme süresi 3 gün

Avrupa'da bazı Türk ustaların da baklava ürettiğini dile getiren Yıldırım, ancak kaliteli üretim yapan fazla firmanın olmadığını savundu. Yıldırım, "Baklavanın Türkiye'de üretilip ihraç edilmesi en doğru yöntem. Ancak önemli olan Avrupa'daki tüketiciye taze baklava yedirmek" dedi.
Güllüoğlu Faruk Güllü firması ise ihracatta analiz yapan firmalar arasında yer alıyor. Güllüoğlu Kurumsal İletişim Koordinatörü Ufuk Bayramoğlu, dünya pazarına açılma çalışmalarında ülkelerin kanunlarının gerekliliklerine büyük bir titizlikle yaklaştıklarını söyledi. Bayramoğlu, "Avrupa Birliği ülkeleri geçmiş yıllarda Türkiye'den gelen ve içinde fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişlerin kullanıldığı ürünlerin analizlerinde yüksek oranda aflatoksin ile karşılaştı. Bu konuda oluşturdukları kriterler doğrultusunda Türkiye'den gelen ürünlere analizi şart koştular. Güllüoğlu olarak ihracat çalışmalarımızda gerekli olan analizleri zaten uyguluyoruz. Bu analizler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın onay verdiği özel laboratuvarlarda yapılıyor. Analiz için 3 gün bekleniyor. İhracat çalışmalarında 3 günlük bekleme süresi bizim için büyük bir kayıp değil. Türkiye'deki gıda firmalarının da bizim gibi özenli olacağı kanaatindeyiz" dedi.
Kuru meyvede 2 ppb (kiliogramda mikrogram) ile 4 ppb olan aflatoksin oranı baklavada kullanılan antep fıstığı için de geçerli. 1 kilogram baklavada 2-4 mikrogram aflatoksin olması gerekiyor.
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!