Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 71 ziyaretçi çevrimiçi

 

Tarımın geleceği coğrafi işarette
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, tarım ve hayvancılığın geleceğinin coğrafi işarette olduğunu belirterek "Yerel ürünlerin, üreticinin desteklenmesi kırsal kalkınmayı da beraberinde getirir. Bugün Finike portakalından Karacadağ pirincine, Antakya'nın ünlü Halhalı zeytininden Ortaca Limonuna,
Giresun tombul Fındığından Taşköprü Sarımsağına, Manisa Kırkağaç kavunundan Gümüşhane kömesine kadar 50 coğrafi işaretli ürün metro raflarında yer alıyor.

Ancak Türkiye'nin gidecek daha çok yolu var. Bu örnekleri çoğaltmamız lazım" dedi. Tescili Türk Patent Enstitüsü'nce yapılan resmi bir kalite işareti olan coğrafi işaret, tüketiciye ürünün kökeniyle ilgili açık ve tam bilgi verirken yöresel ürünlerin korunmasını ve geliştirilmesini sağlıyor.

Coğrafi işaretlerle, yerellikle ilgili Türkiye'nin daha gidecek çok yolu olduğunu vurgulayan Özerkan, şunları söyledi: "Metro, coğrafi işaretli ürünlere ve yerel tohuma destek vererek hem tüketiciyi hem de üreticiyi haksız rekabetten korumayı hedefliyor. Üreticiye, ürünlerini satın alma sözü vererek destek olurken, coğrafi işaretli ürünler için yeni bir pazar oluşturuyor. Tarım ve hayvancılık elden gidiyor demek yerine daha çok çalışmamız lazım."

10 ülkeye 8 bin ton ihracat

Özerkan, Metro Türkiye raflarında yüzde 97 oranında yerel ürün yer aldığını belirterek yerel ürünlerin markalaşmasının Türkiye'nin ihracatı için de önemli olduğunu vurguladı.

Özerkan'ın verdiği bilgiye göre Metro, 2012-2013 arasında 10 ülkeye 8 bin ton coğrafi işaretli ürün ihracatı yaptı. 2014 Ağustos-Aralık döneminde 6 ülkeye yapılan 2 bin 500 ton meyve sebze ihracatının 1650 tonu coğrafi işaretli ürünlerden gerçekleşti.

Metro Toptancı Market Güney Avrupa Bölge Direktörü Pascal Gayrard ise "Çiftçimizi de müşteriyi de iyi tanımamız lazım. İleride müşterimiz olmazsa diye korkmuyorum. Ürünümüz olmaz diye korkuyorum. Asya bizim gibi beslenmeye başlarsa proteine ulaşmakta zorlanacağız" dedi.

Bocuse d'Or'a destek

Dünyanın en prestijli gastronomi yarışması olan Bocuse d'Or'un Dünya Finali, 27-28 Ocak'ta Lyon'da yapıldı. Şefler, Metro'nun sunduğu geniş ürün yelpazesinden seçecekleri taze ürünleri kullanarak menülerini hazırladı. Bu yılın birincisi Norveç olurken, bu ülkeyi ABD ve İsveç takip etti. Yarışmanın en önemli özelliği de yerel ürünleri kullanma şartı. Özerkan, "Türkiye'nin yerel lezzetlerini daha fazla restoranın, daha fazla otelin, daha fazla uluslararası şefin mutfağında görmeyi istiyoruz. Birbirinden yetenekli şeflerimiz, yerel lezzetlerimizin dünyaya açılmasında önemli rol oynayacak" dedi.
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!

Anket Domain

Hangi Alan Adı (Domain) Uzantısını Kullanıyorsunuz