Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 63 ziyaretçi çevrimiçi

 

Ato; Ankara Simidi, Armudu, Döneri ve Tavası İçin Coğrafi İşaret Tescili Başvurusunda Bulundu
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Ankara'nın marka değerini artırmaya yönelik bir dizi çalışma yürüten Ankara Ticaret Odası (ATO), Başkent'e özgü armut, döner, simit ve tava gibi ürünlerin coğrafi tescili için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) coğrafi işaret tescili başvurusunda bulundu.

ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara armudu, Ankara döneri, Ankara simidi ve Ankara tavası gibi Ankara'ya değer katacak ürünlerin coğrafi işaret tescil çalışmalarını ATO bünyesinde faaliyet gösteren Marka ve Patent Ofisi yaptı. Bu ürünlerle ilgili başvuru tescil belgelerinin altyapı hazırlık çalışmaları Ankara Üniversitesi, Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Borsası ile birlikte yürütüldü.

ATO, coğrafi işaretlerin uluslararası platforma taşınması için de çalışma yapıyor. Armut, döner, simit ve tava için TPE'ye yapılan coğrafi işaret tescili başvurusunun sonuçlanmasının ardından aynı ürünler için Avrupa Birliği nezdinde de tescil başvurusunda bulunulacak.

"ATO COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER FESTİVALİ YAPACAK"

Ankara Ticaret Odası markalaşma ve coğrafi işaretin önemine dikkati çekmek için 2015 yılında Coğrafi İşaret Tescilli Ürünler Festivali ve Uluslararası Coğrafi İşaret Tescilli Ürünler Konferansı düzenleyecek. Festival ve konferans için hazırlık çalışmalarına başlandı.

"BAŞKENTİMİZ DE MARKALAŞACAK"

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, armut, simit, tava ve dönerin Ankara'ya özgü yöresel ürünler olduğunu ve Türkiye'de pek çok kişi tarafından da bilindiğini hatırlatarak, "Yöresel ürünlerin markalaşması son derece önemli. Bu ürünlerin markalaşması başkentimizin de markalaşmasına katkı sağlayacaktır" dedi.

Yöresel ürünleri sahtelerinden ayırmanın en kolay yolunun coğrafi işaretler olduğunu belirten Bezci, üretici ve tüketiciyi korumak, kırsal kalkınmaya destek olmak amacıyla söz konusu ürünlerin tescili için çalışma başlattıklarını söyledi.

Bezci, coğrafi işaret tescilli ürünlerin dünyada 200 milyar doları aşan bir pazar oluşturduğunu da vurgulayarak, "Bu ürünlerin dünya ticaretinde ciddi bir pazar payı var. Fransa ve İtalya coğrafi işaret tescilli ürünlerin ihracatından milyarca avro para kazanıyor" diye konuştu.

"COĞRAFİ İŞARET NEDİR?"

Belirli bölgelerden kaynaklanan ya da belirgin bir niteliği, ünü ya da başka özelliği itibariyle bir bölgeyle özdeşleşmiş ürünü gösteren işaretlere coğrafi işaret deniyor. Bir yörenin herhangi bir ürünü, meyvesi, taşı, madeni diğer yörelerden farklı olabilir ya da herhangi bir ürünü belirli nedenlerle ün kazanabiliyor. Coğrafi işaretli bir ürün, o yörenin orijinal ürünü olduğunu ve bu anlamda, coğrafi işaret geleneksel bilginin bir ürünün içerik, şekil ve paket olarak üretildiği orijinal niteliklerdedir.

Coğrafi işaret menşe ve mahreç işareti olarak ikiye ayrılıyor. Ürün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı belirli coğrafi alanda gerçekleşmek zorundaysa "menşe", ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinden en az biri belirli coğrafi alanda gerçekleşiyorsa "mahreç" işareti deniyor.

"ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERİ"

Ankara Armudu: Ankara yöresinde yetiştirilen kışlık armut çeşididir. Ankara armudunun ana dalları seyrek, yan dalları sıktır. Piramidal bir büyüme gösterir. Yaprakları sarımsı yeşil renkte, yumurta biçiminde, üstü parlak koyu yeşil, alt yüzeyi donuk mavimsi yeşil, kenarı hafif dişlidir. Sapı uzunca ve tüysüzdür. Meyvenin kabuğu ince ve hafif pürüzlü olup ortalama ağırlığı 140-160 gram civarındadır.

Ankara Tava: Eski Ankara mutfağına ait bir yemektir. Etli ve sebzeli bir pilav veya şehriye yemeğidir. Et ve sebzeler kavrulduktan sonra pişirilecek şehriye veya pilava eklenerek etin suyu içinde fırında pişirilir. Geleneksel olarak düğün, ölüm, hıdırellez, mesire gibi özel zamanlarda, cacık, turşu, salata ya da hoşafla birlikte yenir.

Ankara Simidi: Simit veya gevrek, susamla kaplı yuvarlak biçimli ekmeklere verilen genel ad. Kültürlere göre değişkenlik gösterse de simidin gevrek olması tercih edilir. Simit adının ilk üretildiği yer olan Smiti'den 'İzmit' geldiği belirtilmektedir. İstanbul'a gelen veya İstanbul'dan doğuya giden kervanların konaklama alanı olarak bilinen İzmit'te yolculara pratik bir yiyecek olarak sunulmuştur. Bu özelliği ile de ilk hazır yiyecek örneklerinden sayılabilir.

Ankara Döneri: İç yağ ve yöresel baharatlarla iyice terbiye edilmiş ve dövülmüş et parçalarının, bir şişin üzerine geçirilerek dik bir şekilde odun ateşi karşısında pişirildiği kebap türüdür. Kırımlılar'ın kılıçlarına et takıp kızartmalarından esinlenildiğine inanılmaktadır
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!

Anket Domain

Hangi Alan Adı (Domain) Uzantısını Kullanıyorsunuz