Kimler Online

Şu anda 172 ziyaretçi çevrimiçi

Anket TSE

Hangi Ürün Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

 

Batı Afrika; Uluslararası Madrid Sistemine Katıldı.
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
17 üye ülkesi ile "Afrika Fikri Haklar Organizasyonu" – OAPI; Uluslararası Marka tescilinde daha hızlı ve daha ucuz koruma sağlayan Madrid Protokolü Sistemine katıldı. Kısa adıyla 
OAPI Afrika' da Fransızca konuşan ülkelerdeki fikri mülkiyet haklarının korunmasını sağlayan ana organizasyondur. Uluslararası Marka Tescili Hakkındaki Madrid Anlaşmasına katılım sağlayan OAPI ülkeleri, Madrid Sisteminin 93. üyesi oldu. Protokol 5 Mart 2015 tarihinde yürürlüğe girecek.

Madrid Sistemine Yeni Katılan OAPI Ülkeleri;
(Benin, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komoros, Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Ekvator Ginesi, Mali, Moritanya, Nijer, Gine Bissau, Senegal ve Togo.)

– OAPI ülkelerinin bu katılımı sayesinde, Madrid Sistemi artık marka sahiplerine 100'den fazla ülkeyi kapsayan bir uluslararası uygulama ile markalarını korumak için imkan sağlayacak.

Ülkemizin 01.01.1999 tarihinde "Madrid Protokolü'ne" girmesi, yurt dışı marka tescilinde devrim yapmıştır. 27 Aralık 2006 tarihi itibariyle Botswana ve Özbekistan'ın da üye olmalarıyla Madrid Protokolü üye sayısı 70 ülkeye çıkmıştır. 15 Nisan 2007'de Azerbaycan'ın Madrid Protokolüne üye olmasıyla üye sayısı 71'i bulmaktadır. 2014 tarihinde bu sayı son olarak 92 iken 2015 yılında OAPI ve Zimbabwe katılımı sayesinde 94 oldu. Madrid Sistemi ile artık marka sahipleri 100'den fazla ülkeyi kapsayan bir uluslararası uygulama ile markalarını koruma altına alabilecekler.

Madrid Protokolünün Avantajları

Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah AKBULUT yaptığı açıklamada; Kısa bir süre öncesine kadar ihracat yapan firmalarımız, yabancı ülkelerde markalarını tescil ettirmek için ülke başına ortalama 2.000 ila 3.000 $ arasında değişen ücretler ödemekteydi. Bu durumda birçok ülkeye ihracat yapan bir firmaya yurt dışı marka tescili yüzbinlerce dolara mal olmaktaydı.

Günümüzde Madrid Sistemi ile üye ülkelere ihracat yapan firmalar, markalarını en uygun maliyetle tescil ettirme olanağına kavuşmuşlardır.

Ayrıca; Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB'in tescil konusunda vermiş olduğu "Hibe" desteklerle bu maliyetlerinde % 50 sinin devlet tarafından karşılandığını göz önünde bulundurduğumuzda marka sahiplerine çok ciddi avantajlar sağlamaktadır.

Markanızı Riske Atmayın.

Adres Patent olarak; firmalarımıza sadece Türkiye pazarını değil, dış pazarları da düşünmelerini öneriyoruz. Firmalarımız, en az 5 yıllık bir sürede hangi ürünleri üretebileceklerse markalarını o kapsamda tescil ettirmelidirler. Yine 5 yıl için hangi ülkelere mallarını satabileceklerse o ülkelerde de markalarını tescil ettirmelidirler.

Markalaşmanın en önemli kısmı ise "tescilli bir markaya sahip olmak" ve "bu markaya yatırım yapmak "tan geçmektedir. Çünkü Markasız İhracat Risktir.
İhracat yapılan ülkede markamız bir başka firma adına tescilli ise "gümrüklerde mallara el konulması" riski bulunmaktadır. Böyle bir durumda tescilsiz bir marka ile ihracat yapmak, yüzbinlerce hatta milyonlarca dolara mal olabilir.

Adres Patent olarak amacımız; İhracat yapan en küçük firmalarımızın bile markalarının yurt dışında tescil ettirilerek korunması ve uluslararası pazarlarda markalaşmalarının sağlanmasıdır.

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

Cumhur Abdullah AKBULUT
Genel Müdür Yardımcısı

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!