Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 187 ziyaretçi çevrimiçi

 

Twitter ‘a Bir Engellemede Türk Patent Enstitüsünden...
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
11.5 milyon kullanıcısı ile dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor.

Son günlerde Twitter 'a erişimin engellenmesin yanında, şimdi de "twitter" markasına başvuruda bulunan Türk girişimcilerin başvurularına Türk Patent Enstitüsü tarafından da engel geldi...

"Twitter" markasını kullanarak Türk Patent Enstitüsüne başvuran birçok twitter uzantılı marka başvuruları kurum tarafından olumsuz olarak geri çevrilmeye devam ediyor. Bugüne kadar birçok başvuruları değerlendirmeye alan Türk Patent Enstitüsü, içerisinde Twitter adı geçen marka başvuruların tümünü bir kalemde reddederek girişimcilerin de heveslerini kursaklarında bıraktı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah AKBULUT şu ifadeleri kullandı; Bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan, işarete MARKA denir.
556 sayılı Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname'de markanın tanımı bu şekilde yapılmıştır.  Bu tanımdan hareketle markanın temel işlevi ayırt ediciliktir.  Dolayısıyla bir marka oluşturulurken markanın kolay okunabilen, ayırt edici özelliği bulunan, kolayca taklit edilemeyen ve tüketicinin aklında kalan  ibarelerden seçilmesi gerekir.

Bunların hepsinden daha önemlisi marka kullanılmadan ya da tescil edilmeden önce mutlaka markanın aynısının ya da ayırt edilemeyecek derecede benzerinin  bir başkası adına tescilli olup olmadığı kontrol edilmelidir.
Mevcut kural ve uygulama şekli böyle iken; ayırt edici niteliğe sahip, tescil edilmiş ve hepsinden önemlisi yapılan tanıtım çalışmaları ile tanınmış ve çok geniş kitlelere ulaşmış markaların tanınmışlığından ve elde ettiği ayırt edicilikten haksız olarak yararlanmak amacı da hukuk düzenince korunmamaktadır.

Twitter örneğinde olduğu gibi; TWITTER markası tescilli ve tanınmış bir marka konumunda olduğundan; markanın aynısı ve benzerleri için farklı sektörlerde farklı kişilerce onlarca marka tescil başvurusu yapılmıştır. (örn: newtwitter, twitter life, twitter cosmetic...) Ancak yapılan bu marka tescil başvuruları inceleme sonucunda Türk Patent Enstitüsü'nce reddedilmiştir. Bir markanın tanınmışlığından haksız olarak yararlanılmasını amacına Türk Patent Enstitüsü de izin vermemektedir.

Bu olumsuz geri dönüş neticesinde twitter markasını başvuruda bulunan firmaların kullanılamıyor olması da mahkeme kararı ile twitter yasaklarının başka bir boyutu taşındığını gözler önüne sermiş oldu.
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!