Kimler Online

Şu anda 81 ziyaretçi çevrimiçi

 

Fikrini Özgürleştir!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Adres Patent’in sosyal medyada başlattığı Patent Haftası sloganı yarışmasını Özyeğin Üniversitesi’nde Hukuk okuyan Şeyma Şahin kazandı. Bir hafta boyunca sloganı Büyükşehir Belediyesi’nin Patent Haftası için Türkiye Patent Harekatı’na tahsis ettiği billboardlarda yer aldı. Şeyma Şahin’le Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları konusunda ve farkındalık konusunda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

 

Şeyma Hanım, bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Öncelikle sizi tebrik etmek isteriz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde burslu olarak okuyorum. Adalete her zaman inancım oldu. Bu nedenle hukuk fakültesini seçtim. Ayrıca özgürlüğe ve fikirlere önem veren biriyim.

Adres Patent’in düzenlediği Patent Haftası Slogan yarışmasından nasıl haberiniz oldu?

Devam etmekte olduğum üniversite –Özyeğin Üniversitesi- , sürekli bizi girişimciliğe teşvik ediyor. Bu nedenle de çoğu yarışma, staj, etkinlik ilgimizi daha çok çekiyor.  Bu nedenle ben de yarışmaları, etkinlikleri internetten sürekli takip ediyorum. Bu sayede çoğu yarışma ve etkinlikten haberdar oluyorum. Adres Patent’in de sosyal medyada yürüttüğü bu yarışmayı görünce katılmak istedim.

Sloganınız kısa ancak konu için oldukça etkileyici. Nasıl karar verdiniz?

Kendim de fikir ve sanat eserlerine oldukça önem veren birisiyim. İnsanların fikirleri kadar özgür olduklarını düşünüyorum. Bu nedenle her türlü fikir ve eserin korunması gerekiyor. İnsanın meydana getirdiği yeni her fikir ve eser, o kişinin izlerini taşır. İnsanın fikirleriyle özgürleşebileceğini düşündüğüm için, böyle bir slogana karar verdim.

Kazandığınız ödüllerle ilgili neler düşünüyorsunuz?

Oluşturduğum sloganın ismimle beraber İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği açık hava mecralarında yer alması, benim için oldukça gurur verici bir durum. Ayrıca sloganımın benim adıma Türk Patent Enstitüsünce tescil edilmesi, benim için benzersiz ve oldukça değerli bir hediye oldu. Çünkü fikirlerin önemli olması kadar, bunların korunması da oldukça önemlidir.

Yarışması hakkında başka söylemek istedikleriniz var mı?

Adres Patent’in bünyesinde gerçekleştirilen slogan yarışması, halkın üzerinde patentle ilgili bilincin oluşturulması açısından oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Halka sunulacak sloganın, yine halk tarafından seçilmesi; sloganın benimsenmesini daha da kolaylaştıracaktır. Bu nedenle, patent haftasına anlam katmak ve önemini ortaya çıkarmak açısından oldukça iyi bir fikir olduğu kanısındayım.

Ayrıca yarışmanın ödülü de amacına oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Adres Patent bu ödülle bile yarışmanın amacı doğrultusunda gerçekten bir mesaj veriyor.

Sizce farkındalığı arttırma konusunda önemli bir adım mı?

Slogan yarışması, fikirleri kullanma veya elden çıkarma hakkını veren tescil açısından önemli bir yarışma. Çünkü tescille ilgili Türkiye’de bu tarz yarışmalar gerçekleştirilmemektedir. Bu da Türkiye’de çoğu kişi tarafından tescilin öneminin bilinmemesine yol açıyor. Türkiye’de marka, patent, tasarım konularında bilgisi olan kişilere baktığımızda; bunlar ya hukuk öğrencileri ve mezunları, patent hakkında çalışma yapan mühendisler, ihracat yapan büyük şirketler vs. Fikirlerin önemini ve korunması gerektiğini bilen kişilerin azlığı nedeniyle, Türkiye’de hergün binlerce fikir yok olmaktadır. Bu nedenle tescilin halka duyurulması ve farkındalığı artırması açısından oldukça önemli bir yarışma.

Siz hukuk fakültesi öğrenci olarak Fikri Sınai Mülkiyet Hakları konusunda bilginiz var. Ancak ülkemiz bu farkındalığın çok gerisinde. Türkiye’deki farkındalığı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üzülerek belirtmek isterim ki, Türkiye’de Fikri Mülkiyet Hakları konusunda farkındalığın yeterince gelişmediğini düşünüyorum. Çoğu kişi kaynak bile belirtmeden başkalarının fikirlerini, ürünlerini kolaylıkla kullanabiliyor. Özellikle de kitapların ve filmlerin korsan basımı, ülkemizde oldukça yaygın. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bu durum, daha ciddi bir problem haline geldi. Daha da önemlisi; bunlardan rahatsızlık duyulmuyor ve normal olarak görülmüyor. Bunu da ülkemiz için oldukça büyük bir eksiklik olarak değerlendiriyorum.

Farkındalığı arttırmada başka hangi adımlar atılmalı?

Fikirlerimiz Türkiye’nin daha da ilerlemesi ve ekonomisi açından oldukça önemli. Yani sadece bireylerin kendilerini gerçekleştirmelerini ve özgürleşmelerini sağlamaz. Bu nedenle bu bilinci aşılamamız oldukça önemli. Bunun için yapılan seminer ve sertifika programları daha da artırılırsa, çeşitli gazete haberlerinde patentle ve önemiyle ilgili haberler yayınlanırsa, üniversiteler arasında çeşitli yarışmalar düzenlenirse bu farkındalık daha da artacaktır.

Fikri Mülkiyet Hakları konusunda sizce yasalar yeterli mi? Neler yapılmalı?

Kanun sistemimizde, başta Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu olmak üzere çeşitli kanunlarda yer alan haklardır. Fikri Mülkiyetin konusu kapsamında; patent, telif hakkı, ticari marka, coğrafi göstergeler vb. yer alır. Bu hakları korumak için genelde Kanun Hükmünde Kararnameler çıkarılmıştır. KHK’lar da bu hakların korunması açısından yeterince güvence sağlamamaktadır ve yeterli değildir. Ayrıca bu konudaki ihtisas mahkemeleri açısından da eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. Bu konuda daha ayrıntılı ve güvenceli yasalar çıkarılmalıdır. Üreten insanlar yasalar kapsamında daha güvenli üretimler yaparak fikir hırsızlığının önüne geçilmesi gerekmektedir.

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!