Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 193 ziyaretçi çevrimiçi

 

Dünyada Gıda Zehirlenmelerinden Ortalama 350 İnsan Ölüyor!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Gıda zehirlenmeleri, özellikle yaz aylarında artış gösteriyor. Dünyada her yıl gıda zehirlenmelerinden ortalama 351 bin insan hayatını kaybediyor.Yaz aylarında havaların ısınması yiyeceklerde çok daha fazla bakteri oluşumuna neden oluyor. Bu yüzden yaz aylarında hem Türkiye’de hem de dünya genelinde gıda zehirlenmesi vakalarında önemli bir artış görülüyor.

Türkiye’de, sadece gıda zehirlenmelerinin sebep olduğu ölüm sayısı bilinmiyor. TUİK(Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Türkiye’de 2013 yılında ‘dışsal yaralanmalar ve zehirlenmeler’ sebebiyle 20 bin 409 kişi hayatını kaybetti. 2014 yılında ise bu sayı düşüş göstererek 16 bin 018’e geriledi.

Dünya’da durum nasıl?

Dünya’da da gıda zehirlenmesi sebebiyle ölümler bir hayli fazla. WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) açıkladığı verilere göre 2010 yılında dünya üzerinde 22 değişik gıda maddesinden toplam 582 milyon kişi zehirlendi. İlginç olan ise, 582 milyon insanın yüzde 40’ı 5 yaşının altında bulunuyor.

Dünya üzerinde 351 bin insan yaşadığı gıda zehirlenmesi sonrası hayatını kaybetti. 2010 yılında yaşanan bu ölümlerin 52 bini Salmonella (bir tür bakteri) kaynaklı.

Neden zehirleniriz?

İyi pişmemiş veya pişiren kişinin yiyeceği ya da özellikle gıdayla temas etmeden önce ellerini yıkamadan hazırladığı yiyecekleri tüketmeniz halinde gıda zehirlenmesi geçirebilirsiniz. Gıda zehirlenmesinin en yaygın bakteriyel nedeni çiğ kümes hayvanlarında, pastorize edilmemiş sütte, kırmızı ette ve arıtılmamış suda bulunan Kampilobakter’dir. Salmonella pastorize edilmemiş sütte, yumurta ve çiğ yumurta ürünlerinde, çiğ ette ve kümes hayvanlarında bulunan ikinci en yaygın türdür. Diğer yaygın nedenler arasında listeri, şigella (Gezgin ishali) ve klostridya sayılabilir.

 

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!