Kimler Online

Şu anda 98 ziyaretçi çevrimiçi

 

Dünyada Gıda Zehirlenmelerinden Ortalama 350 İnsan Ölüyor!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Yazar hakan   
Cuma, 19 Haziran 2015 06:00

Gıda zehirlenmeleri, özellikle yaz aylarında artış gösteriyor. Dünyada her yıl gıda zehirlenmelerinden ortalama 351 bin insan hayatını kaybediyor.Yaz aylarında havaların ısınması yiyeceklerde çok daha fazla bakteri oluşumuna neden oluyor. Bu yüzden yaz aylarında hem Türkiye’de hem de dünya genelinde gıda zehirlenmesi vakalarında önemli bir artış görülüyor.

Türkiye’de, sadece gıda zehirlenmelerinin sebep olduğu ölüm sayısı bilinmiyor. TUİK(Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Türkiye’de 2013 yılında ‘dışsal yaralanmalar ve zehirlenmeler’ sebebiyle 20 bin 409 kişi hayatını kaybetti. 2014 yılında ise bu sayı düşüş göstererek 16 bin 018’e geriledi.

Dünya’da durum nasıl?

Dünya’da da gıda zehirlenmesi sebebiyle ölümler bir hayli fazla. WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) açıkladığı verilere göre 2010 yılında dünya üzerinde 22 değişik gıda maddesinden toplam 582 milyon kişi zehirlendi. İlginç olan ise, 582 milyon insanın yüzde 40’ı 5 yaşının altında bulunuyor.

Dünya üzerinde 351 bin insan yaşadığı gıda zehirlenmesi sonrası hayatını kaybetti. 2010 yılında yaşanan bu ölümlerin 52 bini Salmonella (bir tür bakteri) kaynaklı.

Neden zehirleniriz?

İyi pişmemiş veya pişiren kişinin yiyeceği ya da özellikle gıdayla temas etmeden önce ellerini yıkamadan hazırladığı yiyecekleri tüketmeniz halinde gıda zehirlenmesi geçirebilirsiniz. Gıda zehirlenmesinin en yaygın bakteriyel nedeni çiğ kümes hayvanlarında, pastorize edilmemiş sütte, kırmızı ette ve arıtılmamış suda bulunan Kampilobakter’dir. Salmonella pastorize edilmemiş sütte, yumurta ve çiğ yumurta ürünlerinde, çiğ ette ve kümes hayvanlarında bulunan ikinci en yaygın türdür. Diğer yaygın nedenler arasında listeri, şigella (Gezgin ishali) ve klostridya sayılabilir.

 

Cuma, 19 Haziran 2015 06:07 tarihinde güncellendi
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!