Giriş FormuNeden üye olmalısınız?

Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

Anket Telif

Hangi Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

Kimler Online

Şu anda 176 ziyaretçi çevrimiçi

 

Helal Gıda Sertifikası Nereden Alınır?
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Helal gıda sertifikası nereden alınır sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca helal gıda akreditasyonunda mevcut sıkıntılar üzerinden ilerleyelim. Helal sertifikası isteyen gıda firmalarının mutlaka helal gıda için gerekli olan şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Helal gıda konusunda uluslararası akreditasyon henüz oluşmamıştır. Çünkü helal konusu üzerinde tam bir uzlaşım şartlarının sağlanması çok kolay değildir. Bunda etken olan neden İslam dünyasında bulunan mezhepsel, ülkesel ve geleneksel farklılıklardır. Örneğin İslami çerçevede kabul edilen dört tane farklı mezhep mevcuttur. Bu dört mezhep Sünni, Hambeli, Şafi, Hanefi her biri kendi içerisinde uygulama farklılıkları getirmektedir. Bir mezhepte helal sayılabilen bir gıda diğer mezhepte mekruh olabilmektedir. Bu durumda uluslararası bir helal ittifakı oluşması zor olmakla birlikte örneğin bazı helal belgelendirme firmaları bu 4 mezhebe hitapedebilecek şekilde helal gıda sertifikası düzenlemektedirler. Hal böyle olunca aslında Hanefi mezhebine göre helal o

an bir üretim şafi mezhebinde bulunan farklılıktan dolayı helal sertifikası alamamaktadır. Fetva noktasında ise belirgin bir üst düzey kurum yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığının fetva sistemi ise tüm gruplar tarafından itiraz edilmese de helal sertifikası için zaman zaman kabul edilmemektedir. Tabi fetvanın herkesçe kabul edilebilir kişi ve kurumlarca verilmesi helal gıda belgesi için uzlaşmacı olmakla birlikte maalesef ortak bir fetva yapısı bulunmamaktadır. Malezya helal gıda konusunda ilk harekete geçen ülkelerden olmakla birlikte helal konusunda hem ciddi anlamda yatırımlar yaparak hem de uluslararası seminerler düzenleyerek helal konusunda daha ciddi sayılacak bir düzeye ulaşmıştır. Şimdi buradan helal gıda sertifikası nereden alınır sorusuna geçecek olursak, işte bu Malezya ‘da bulunan IHI, JAKIM gibi kuruluşların yetki verdiği helal gıda belgesi yetkili firmalarına başvuruda bulunarak helal gıda sertifikası almak mümkün olacaktır. Ayrıca akreditasyonu henüz olmadığı halde Malezya aracılığı ile alınan helal sertifikaları akredite gibi görülmekte, Malezya kaynaklı olmayıp helal şartlarının sağlanmasına istinaden verilen belgeler ise akreditasyonsuz gibi görülmektedir. Bu tercihi etkin kılan ise Türkiye dışına ihracat yapan firmaların, yurt dışından ithalat yapmak isteyen firma talepleridir.

 

 

adrespatent-reklam

Sürdürülebilir Gıda için tüm paydaşların Dünya Gıda Günü Buluşması


Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası-TÜGİS ve Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliğinde gerçekleştirilecek olan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de katılması beklenilen ‘’Sürdürülebilir Gıda Konferansı’, ikinci yılında Dünya Gıda Günü Buluşması ile birleştirilerek özel bir anlam kazanıyor. 

Devamını oku...
 
Gıda fiyatına yakın Takip

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda fiyatlarını daha yakından izleyeceklerini belirterek, “Gıda Komitesinin alacağı kararlar doğrultusunda müdahale mekanizmaları oluşturacağız” dedi.


Devamını oku...
 
"Gıda sanayi stratejisi oluşturmalıyız"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, gıda sanayisinde dijital dönüşümün sektörün katma değerine potansiyel katkısının yüzde 10 mertebesinde olduğunu belirterek, "Sektörün rekabet gücünün artırılması hedefiyle belirlenmiş bir gıda sanayi stratejisi oluşturmalıyız." dedi.

Devamını oku...
 
Gıda enflasyonuna karşı ‘Milli Tarım Reformu’


“Yağmadan kurtardıkları 184 ovayı tarımsal sit alanı ilan edeceklerini” bildiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, "Ekilmedik bir karış yer bırakmayacağız” dedi.

Devamını oku...
 
Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Av. Ali Yüksel Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Programında Eğitim Verecek


İstanbul Üniversitesi (SEM) iş birliğinde düzenlenen Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı Sertifika Programı 15 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek sertifika programında konuşmacı olarak yer alacak olan Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Av. Ali Yüksel katılımcılara kentsel dönüşüm konusunda önemli hukuki bilgiler aktaracak. 

Devamını oku...
 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!