Kimler Online

Şu anda 93 ziyaretçi çevrimiçi

 

Helal Gıda Sertifikası Nereden Alınır?
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Yazar hakan   
Cuma, 26 Haziran 2015 06:40

Helal gıda sertifikası nereden alınır sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca helal gıda akreditasyonunda mevcut sıkıntılar üzerinden ilerleyelim. Helal sertifikası isteyen gıda firmalarının mutlaka helal gıda için gerekli olan şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Helal gıda konusunda uluslararası akreditasyon henüz oluşmamıştır. Çünkü helal konusu üzerinde tam bir uzlaşım şartlarının sağlanması çok kolay değildir. Bunda etken olan neden İslam dünyasında bulunan mezhepsel, ülkesel ve geleneksel farklılıklardır. Örneğin İslami çerçevede kabul edilen dört tane farklı mezhep mevcuttur. Bu dört mezhep Sünni, Hambeli, Şafi, Hanefi her biri kendi içerisinde uygulama farklılıkları getirmektedir. Bir mezhepte helal sayılabilen bir gıda diğer mezhepte mekruh olabilmektedir. Bu durumda uluslararası bir helal ittifakı oluşması zor olmakla birlikte örneğin bazı helal belgelendirme firmaları bu 4 mezhebe hitapedebilecek şekilde helal gıda sertifikası düzenlemektedirler. Hal böyle olunca aslında Hanefi mezhebine göre helal o

an bir üretim şafi mezhebinde bulunan farklılıktan dolayı helal sertifikası alamamaktadır. Fetva noktasında ise belirgin bir üst düzey kurum yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığının fetva sistemi ise tüm gruplar tarafından itiraz edilmese de helal sertifikası için zaman zaman kabul edilmemektedir. Tabi fetvanın herkesçe kabul edilebilir kişi ve kurumlarca verilmesi helal gıda belgesi için uzlaşmacı olmakla birlikte maalesef ortak bir fetva yapısı bulunmamaktadır. Malezya helal gıda konusunda ilk harekete geçen ülkelerden olmakla birlikte helal konusunda hem ciddi anlamda yatırımlar yaparak hem de uluslararası seminerler düzenleyerek helal konusunda daha ciddi sayılacak bir düzeye ulaşmıştır. Şimdi buradan helal gıda sertifikası nereden alınır sorusuna geçecek olursak, işte bu Malezya ‘da bulunan IHI, JAKIM gibi kuruluşların yetki verdiği helal gıda belgesi yetkili firmalarına başvuruda bulunarak helal gıda sertifikası almak mümkün olacaktır. Ayrıca akreditasyonu henüz olmadığı halde Malezya aracılığı ile alınan helal sertifikaları akredite gibi görülmekte, Malezya kaynaklı olmayıp helal şartlarının sağlanmasına istinaden verilen belgeler ise akreditasyonsuz gibi görülmektedir. Bu tercihi etkin kılan ise Türkiye dışına ihracat yapan firmaların, yurt dışından ithalat yapmak isteyen firma talepleridir.

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!