Kimler Online

Şu anda 145 ziyaretçi çevrimiçi

 

Yaz aylarının kâbusu gıda zehirlenmeleri
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Yazar hakan   
Pazartesi, 20 Temmuz 2015 06:51

YA­ŞA­M ­RE­ÇE­TE­LE­Rİ

Karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler gıda zehirlenmesi habercisidir. Bu belirtilere ateş de eklenirse doktora başvurulmalıdır.Sıcak havalarda en yaygın görülen sağlık sorunlarından biri de gıda zehirlenmeleridir. Peki ölüme yol açabilen bu sinsi tehlikeye karşı nasıl önlem almalı, nelere dikkat edilmeli? İşte yanıtları…

Besin zehirlenmeleri; gıdalarla bulaşan, aynı yemeği yiyen iki ya da daha fazla kişiyi etkileyen, mide-bağırsak sistemine ait belirtilerle seyreden ani başlangıçlı bir enfeksiyon hastalığıdır. Besin zehirlenmeleri besin maddelerinde belirli bazı mikroorganizma ve zehirlerinin (toksin) bulunması sonucu ortaya çıkar. Bunun dışında ağır metal ve kimyasal maddelerin besinlere bulaşması sonrası da ortaya çıkabilir. Bazı besin maddelerinin kendisi de zehirli olabilmektedir, Japonya’daki bazı balık türleri ve mantarlar gibi…

Dünya genelinde ciddi bir sorun

Besin zehirlenmeleri Asya, Afrika ve Latin Amerika gibi gelişmekte olan ve nüfusu yoğun olan bölgelerde çocukluk çağı ölümlerinin en sık nedenidir ve her yıl ortalama 5 milyon çocuk besin zehirlenmesi sonucu kaybedilmektedir. Tüm dünya ölçeğinde ise besin zehirlenmelerine bağlı ölümler, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında yaygın görülen besin zehirlenmeleriyle ilgili İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi ve Acil Dahiliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Erk’in görüşlerini aldık…

GIDA zehirlenmeleri nasıl oluşur?
Besin zehirlenmeleri başlıca 3 mekanizmayla oluşmaktadır. 1- Besinler üzerinde mikroorganizmaların yenmeden önce toksin oluşturması ile oluşan besin zehirlenmeleri. 2- Besinlerle alınan mikroorganizmaların bağırsakta oluşturdukları toksinlerle meydana gelen zehirlenmeler. 3- Besinlerle alınan mikroorganizmaların bağırsak duvarını işgal ve harap ettiği zehirlenmeler.

Hangi yiyeceklere dikkat edilmeli?

Et ve süt ürünleri, kümes hayvan etleri, sosis, sucuk, dondurma, mayonez ve soslu yiyecekler, kremalı pastalar, bir süre açıkta kalmış deniz ürünleri, yumurta ve limonata gibi yiyeceklerle besin zehirlenmesi sık olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kusmak iyi midir?
Evet… Çünkü kusma, midenin bağırsaklara geçme sine izin vermediği toksin yüklü olan besinin dışarı atılması demektir. Ama kusma az olursa gıdada bulunan toksinlerin bir kısmı da bağırsaklara geçer. Bu durum da ishali tetikler…

Ne gibi belirtiler gösterir?

Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi şikayetler sıktır. İshal genel olarak şekilsiz ve kokusuzdur ve kan içermez. Vakaların yüzde 90’ında ateş yoktur. Özellikle ateşin yüksek olması çok ciddi bir zehirlenme tablosunun varlığına işarettir. Besin zehirlenmesi genellikle kendi kendini sınırlar ve 2-3 gün içinde iyileşir.

Antibiyotik ne zaman kullanılmalıdır?
Besin zehirlenmesiyle yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı ve kanlı ishal söz konusu ise antibiyotik kullanmak gerekir. Antibiyotikler toksinlere değil, bağırsak duvarına yerleşmiş olan mikro organizmalara karşı etkilidir. Basit besin zehirlenmelerinde antibiyotiğe gerek yoktur.

Gıda zehirlenmeleri ne kadar tehlikelidir?
Besin zehirlenmeleri dünya ölçeğinde çocuk ve erişkinlerde en sık ölüm nedenlerinden biridir. Önlenebilen ve tedavi edilebilen besin zehirlenmelerinin sonrasında ortaya çıkan postinfeksiyöz (enfeksiyon sonrası) sekel denilen hastalıklar halen tıpta geniş bir araştırma konusu olmaya devam ediyor.

Antidiyareik ilaçlar kullanılmalı mı?
Vakaların büyük çoğunluğunda antibiyotik ve bağırsak hareketlerini azaltan antidiyareik (ishal önleyici) ilaç kullanımı gerekmez. Hatta kusmaya yönelik ilaçlar da asla kullanılmamalıdır. Çünkü ishal ve kusma mikroorganizma ve toksinlerinin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır.

Nasıl korunabiliriz?
Kişinin bağışıklık sisteminin durumu, intestinal immunite adı verilen mide-bağırsak sistemininbağışıklık durumu ve kişisel hijyen son derece önemlidir. Bazı yararlı mikroorganizmaların desteklenmesi için özellikle probiyotik ve prebiyotik beslenme şekli çok önemlidir. Ancak bunun için bir uzmana danışılması gerekir. Açıkta satılan besinlerden ve açık su kaynaklarından uzak durulmalıdır. Kokusu değişmiş, küflenmiş ve rengi değişmiş besinlerden uzak durulmalıdır.

Pazartesi, 20 Temmuz 2015 06:59 tarihinde güncellendi
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!