Kimler Online

Şu anda 37 ziyaretçi çevrimiçi

 

Türkiye'nin Patetes İhtiyacı Ahlattan Karşılanıyor
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Salı, 25 Eylül 2007 15:58
Bitlis'in Ahlat ilçesinde 20 bin dekar alana ekilen patates tarladan sökülmeye başlanırken, ilçede bu yıl ilk defa bakir ve sulak araziye ekim yapıldığı bildirildi. Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkanı Necat Demirden, ilçedeki çiftçilerin 4 yıldan bugüne kadar kaliteli patates tohumu ekmedeki ısrarlarının üretime yansıdığını söyledi. Demirden,
"Yurt dışından getirttiğimiz sertifikalı patates tohumunu topraklarına eken çiftçimiz, şimdi kaliteli ve bol ürün elde ediyor. Ahlat çiftçisi, ürettiği patates ile ilçe ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. İddia ediyoruz Ahlat patatesi, hem kalitesi hem de lezzeti bakımından dünyada sayılı bir üründür. Her yıl belli oranda bakir topraklarımız yeni patates alanına açılıyor. Buda Ahlat patatesini en lezzetli yemeklik patatesi yapıyor. Ahlat patatesi artık markalaştı. Türkiye'nin en iyi yemeklik patatesi Ahlat topraklarında yetişiyor. Bu yıl ilk mahsulü toplamaya başladık. Yaklaşık 100 bin ton patates toplamayı bekliyoruz. İlçede yüzlerce aile patates ekerek, hem aile hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor" dedi.
Bu yıl patatesin kilogramının 35 Ykr'den satışa sunulduğunu sözlerine ekleyen AHZO Başkanı Demirden, Ahlat çiftçisinin milli gelire katkısının yaklaşık 35 milyon YTL olacağını söyledi. Demirden Türkiye'nin yemeklik patates ihtiyacının önemli bir kısmının Ahlat ilçesinden karşılandığını da vurguladı.
2007-09-25
Salı, 25 Eylül 2007 15:59 tarihinde güncellendi
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!