Kimler Online

Şu anda 111 ziyaretçi çevrimiçi

 

Marka Tescilinde Dolandırıcılık Uyarısı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Salı, 25 Eylül 2007 18:00
Adres Patent AR-GE Müdürü Cumhur Akbulut, Trademark Publisher isimli bir internet sitesinin gönderdiği mektuplarla firma sahiplerinden markalarının 3 yıllık tescili için ücret talep ettiğini ifade ederek, ''Bunun uluslararası bir dolandırıcılık olayı olduğu anlaşılıyor. Firma sahipleri bu tür yazıları dikkate almamalı'' dedi.
   
Akbulut, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, tescilli bir markaya sahip olan veya olmayı düşünen firma sahiplerini hedef seçen Trademark Publisher isimli internet sitesinden firma sahiplerine gönderilen mektupta, markalarının kaydı için yatırılması gereken ücret ve banka hesap numaralarının yer aldığını, son ödeme tarihi de verilerek yatırılması için acele edilmesini amaçlayan internet sitesinin, aslında marka isim ve işaretlerini kendi internet sitesinde sergilemekten öteye gitmediğini ifade etti.
Hiçbir isim ve telefona yer verilmeyen mektupta sadece internet sitesinin adresi ve bir de faks numarasının yer aldığını belirten Akbulut, firmanın internet sitesinde Türkçe menü yer almasına rağmen kullanılan bozuk Türkçeden siteyi hazırlayanların Türk olmadıkları ve bunun aslında uluslararası bir dolandırıcılık olayı olduğunun anlaşıldığını kaydetti.
Akbulut, aynı konudan İngiltere Paten Ofisinin de internet sitelerinde firma sahiplerini bu sahtecilik olayı için uyardığına işaret etti.
Aynı olayın geçtiğimiz yılda yaşandığını, TPE'den yapılan açıklamada Trademark Publisher isminde bir vekil kayıtlarının bulunmadığı ve gönderilen yazıların dikkate alınmaması uyarısında bulunulduğunu hatırlatan Akbulut, şunları kaydetti:
''Ancak firma bu yıl da aynı yolu izleyerek firmalara aynı yazıları dağıtmaya başladı. Bazı fırsatçılar, vatandaşların konu hakkında bilgi yetersizliğini kullanarak haksız kazanç elde etmeye çalışıyor ve bu sıkça görülmeye başladı. Bu konuyla ilgili Adres Patent'e ulaşan pek çok firma sahibini bilgilendiriyoruz. Firma sahipleri bu tür yazıları dikkate almamalı. Marka sahipleri veya marka sahibi olmak isteyen firmalar Adres Patent'i arayarak konusunda uzman kişilerden her türlü bilgiyi alabilirler.''
2007-09-25
 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!