Kimler Online

Şu anda 146 ziyaretçi çevrimiçi

 

İşte Uyku Getiren Gıdalar
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Bazı gıdalar uyku için yardımcı bir etkiye sahiptirler. Bunun nedeni gıda maddesinin bileşimi ve bileşimindeki proteinde bulunan triptofan amino asidi düzeyidir. Uyku getiren gıdalar için özellikle sürücüler dikkatli olmalıdır.

Prof. Dr. Nevzat Artık
Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü
Ankara Üniversitesi Gıda  Güvenliği Enstitüsü MüdürüTriptofan insanda gevşeme durumunu tetikleyen ve uyku getiren bir amino asittir. Triptofan elzem bir amino asit  olup, protein açısından zengin gıda maddelerinde bulunmaktadır. Vücut kendi kendine bunu amino asidi sentezleyemez, mutlaka gıdalar ile alınmalıdır. Triptofan hem hayvanlarda ve insanlarda çok sayıda rol oynamakta ve beyinde nörotransmiter bir dizi geliştirilmesi için önemli bir prekürsörü ve uyku indükleyici nörotransmiter serotonine dönüştürülebilir önemli bir maddedir.Triptofan insanda gevşeme durumunu tetikleyen ve uyku getiren bir amino asittir. Triptofan elzem bir amino asit  olup, protein açısından zengin gıda maddelerinde bulunmaktadır. Vücut kendi kendine bunu amino asidi sentezleyemez, mutlaka gıdalar ile alınmalıdır. Triptofan hem hayvanlarda ve insanlarda çok sayıda rol oynamakta ve beyinde nörotransmiter bir dizi geliştirilmesi için önemli bir prekürsörü ve uyku indükleyici nörotransmiter serotonine dönüştürülebilir önemli bir maddedir.Serotonin hormonu iştah, uyku düzeni, ruh hali gibi birçok fizyolojik ve duygusal durum üzerinde etkilidir. Serotonin düşüklüğü depresyona, fazlalığı ise psikolojik bozukluklara neden olabilmektedir. İnsan vücudundaki serotonin düzeyi birçok şeyden etkilenir. Tükettiğimiz gıdalar, kullandığımız ilaçlar, içinde bulunduğumuz durum, stres, yorgunluk ve açlık gibi faktörler vücuttaki serotonin düzeyini düşürür veya yükseltir.

Seratonin düzeyi, “seratonin üretim faktörü” adlı bir faktör ile tanımlanır.
Serotonin Üretim Faktörü; “SÜF = Triptofan / (Fenilalanin + Lösin)” olarak ifade edilmektedir.
Eğer bu faktör yüzde 50’nin üzerinde ise bu gıda maddesi yüksek düzeyde triptofan içermektedir. Serotonin  üretimine fazla katkıda bulunur. Eğer faktör yüzde 10’un altında ise serotonin üretimi limitli düzeyde kalmaktadır.

Serotonin düzeyini düşüren faktörler
StresKan şekerinin düşmesiRegl döneminde östrojen hormonunda düşüş Serotonin düzeyini yükselten faktörler
Kadınlarda östrojen hormonunun artmasıOksijenSüt, hindi eti gibi triptofan içeren gıdalarÇikolata, portakal gibi amin içeren gıdalarEgzersizSerotonin, yaklaşık yüzde 90’ı; iştah, uyku, sıcaklık, duygu, davranış, bellek, öğrenme, kas kasılması ve kalp-damar ve endokrin sistem temel fonksiyonlarını düzenler  ve  bağırsakta bulunur. İlk olarak serotonin biyokimyasal triptofana dönüştürülür, o sonradan melatonine dönüşür. Melatonin uyku sürecine yardımcı olan bir bileşiktir.
Uyku ve Gıdalar
Bazı gıdalar, özellikle çikolata, yulaf, mısır, kuru hurma, susam, ayçiçeği, süt, yoğurt, süzme peynir, yumurta, balık, tavuk, kırmızı et, nohut, muz, fıstık ve kabak çekirdeği uyku getiren gıdalardır. Bu gıdalar triptofan içermektedir. Karbonhidratlar açısından zengin ve protein içeriği düşük bir diyette serotonin düzeyi artmaktadır.  İnsanlarda serotonin düzeyleri; diyet, Triptofan ve fenilalanin düzeyi ile ilişkilidir. Triptofan  uyku için önemli bir amino asittir.gidahatti.com

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!