Kimler Online

Şu anda 29 ziyaretçi çevrimiçi

Anket TSE

Hangi Ürün Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

 

Evdeki Gıda ve Eşyalar Hastalık Sebebi!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)


Denizli'de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Çocuk Immünolojisi ve Alerjik Hastalıklar Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emin Mete, alerjik rahatsızlıklara sadece polenlerin değil ev tozu, hayvansal antijenler, kimyasal maddeler, gıda ve ilaçların da neden olabileceğini söyledi.


Doç. Dr. Emin Mete, alerjinin normalde zararlı olmayan bir maddeye karşı vücudun aşırı reaksiyon göstermesi olduğunu belirtti.Alerjik rahatsızlıklara sıklıkla polenlerin neden olduğunu ifade eden Doç. Dr. Mete şu bilgileri verdi:"Polenlerin dışında başka alerjenler de vardır. Örneğin mantar sporları, ev tozu, hayvansal ve böcek antijenleri, kimyasal maddeler, gıda ve ilaçlar gibi. Polenlerin hepsi alerji yapmaz. Birçok alerji hastası karanfil, gül gibi renkli ve kokulu çiçeklerin alerji meydana getirdiğini sanırlar. Oysa bu tür bitkilerin polenleri genellikle böcekler ile taşındığından, ağır ve yapışkandırlar ve havada yaygın bulunmazlar. Hava ile yayılma özelliği olan, hafif ve yapışkan olmayan polenler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu tür polenler çevremizde yaygın olarak çayır, ot ve bazı ağaçlarda bulunur. Tek bir çiçekten milyonlarca polen havaya karışabilir ve havada 400 kilometre yol katedebilir. Bol yağışlı mevsimleri takiben havadaki polen miktarlarında artış olur."Evdeki tozlar ve gıdalar da neden olabilir.

Doç Dr. Emin Mete, evdeki tozların içinde de alerjen bulunduğunu kaydederek açıklamasını şöyle sürdürdü:"Hayvan tüy ve deri döküntüleri de sıklıkla alerji nedeni olabilir. Gıdalar bazen deride kaşıntı ile başlayan kurdeşen ya da nezleye neden olabilirler. Bunların dışında böcek sokmaları, penisilin veya diğer ilaçlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlaçlar genellikle ilk kullanımda değil, tekrarlayan kullanımlarda alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bu gibi alerji durumlarda hastalarımız mutlaka bir uzmana başvurmalı ve tedaviye başlamalıdır."DHA

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!