Kimler Online

Şu anda 71 ziyaretçi çevrimiçi

 

Gıda Güvenliğinde Türkiye 45. Sırada
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)


Küresel Gıda Güvenliği İndeksi'nin 2016 yılı sonuçları açıklandı. Buna göre Türkiye, 113 ülke arasında 45. sırada yer aldı; Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki 15 ülke arasında ise 8. oldu.


Açıklanan Gıda Güvenliği İndeksi'ne göre bu yıl; ülkeler genelinde gelir seviyesinin artması, global ekonomideki iyileşme ve gıda fiyatlarının düşmesine bağlı olarak indekste yer alan 113 ülkenin genel notu geçtiğimiz yıla kıyasla 0,6 puan artış göstererek 57,3'e yükseldi. İndeksin 2016 sıralamasına bakıldığında ilk üçe giren ülkeler ise 86,6 puanla Amerika Birleşik Devletleri, 84,3 puanla İrlanda ve 83,9 puanla Singapur oldu. İndeksin sonuçları bir yandan tüm dünyada küresel gıda güvenliğinde iyileşmelerin yaşandığını belirtirken, diğer yandan küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle gıda konusunda pazarın dengesini etkileyen devlet politikalarının gelecek için risk oluşturabileceğini gösterdi.

2016 YILINDA DA TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ ALANI 'KALİTE VE GÜVENLİK' OLDU
Küresel Gıda Güvenliği İndeksi'nde puanı 2015 yılına göre 0,5 puan azalan ve 45. sırada kendine yer bulan Türkiye; en yüksek skorunu 69,9 puanla kalite ile güvenlik alanında alırken ulaşılabilirlik alanında 1 puan ve uygunluk alanında ise 0,2 puanlık bir düşüş yaşadı.
MENA bölgesi sonuçlarında Türkiye; 15 ülke arasında ulaşılabilirlik alanında 8. sırada yer alırken; uygunluk alanında 7. sırada ve en güçlü olduğu kalite ile güvenlik alanında ise İsrail, Katar, Kuveyt ve Umman'dan sonra 5. geldi.
İndekse göre gıda güvenliği konusunda güçlü yönlerinin; beslenme standartları, gıda güvenliği, küresel açlık sınırı altında yer alan nüfus oranındaki iyileşmeler, gıda güvenliği programlarının varlığı ve çiftçi finansman programlarına ulaşılabilirlik kategorileri olduğu görülen Türkiye'nin, aynı zamanda geçtiğimiz yıla göre kentsel emilim kapasitesi ve GSYH kategorilerinde iyileşme kaydettiği anlaşıldı.

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!