Kimler Online

Şu anda 98 ziyaretçi çevrimiçi

 

Geleneksel Lezzetin Yeni Adresi: Somunarası
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

‘’Bir balkan köftecisi’’ sloganı ile 2013 yılında yine İzmir Karşıyaka’da ilk şubesini açan Somunarası, geleneksel reçetelere sadık kalınarak yaptığımız ızgara köfteleri, hoşaf, ev baklavası gibi tatların konforlu restoranlarda misafirlerimize servis ediyor.


2016 yılını 14 Şube sayısıyla kapatmayı hedefleyen Somunarası firma ortaklarından Nino KAVARA ile marka hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

- Somun Arası’nı bizlere tanıtır mısınız?
Somunarası ürün kalitesi ve lezzetleri ile ön planda olan bir marka… Popüler ve trend olan hiç bir ürünün olmadığı ancak az çeşit, bol lezzet ile kalitenin olduğu ve geleneksel reçetelere sadık kalınarak yaptığımız ızgara köfteleri, hoşaf, ev baklavası gibi tatların konforlu restoranlarda misafirlerimize servis ettiğimiz bir markadır Somunarası...

- Firmanız ne zaman kuruldu bugünlere nasıl geldi?
Aslında 2013 yılında kurulan Somunarası markamızın geçmişi 1999 yılına dayanıyor. ‘’Everyday Grill’’ ismi ile 1999 yılında Türkiye’deki ilk restoranımızı İzmir, Karşıyaka’da annem Dzevada Kavara ile birlikte açıp yıllar boyu kazandığımız tecrübe ve sayısız müdavimlerden aldığımız olumlu tepkileri dikkate alarak Türkçe ve Boşnakça karmasından oluşan bir marka yaratmaya karar verdik ve ortaya Somunarası’nı çıkardık. 2011 yılında ortağımız Arif Avcı’nın da bize katılması ile markanın ismine karar verdik ve hiç vakit kaybetmeden marka tescil işlemlerini yaptık. Yaklaşık iki yıllık altyapı çalışmaları sonucunda Somunarası markası ‘’Bir balkan köftecisi’’ sloganı ile 2013 yılında yine İzmir Karşıyaka’da ilk kurumsal şubesini açtık.

- Müşteri neden sizi tercih etmeli?
Müşterilere sunduğumuz ürün kalitesi ve porsiyon büyüklüğüne bakılırsa günümüzdeki pazar ortalamasının çok üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Bu ürünleri bir de kolay ulaşılabilir lokasyonlar ve makul fiyat politikası ile birleşince müşterilerin tercihlerinin bizden yana olması kaçınılmaz.

SEKTÖR BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

- Sizi rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir?Popüler ürün ve sunumlara önem vermememiz. Örneğin, yemeklerimizi eski usulde metal tabaklarda sunar ve hoşaf gibi geleneksel lezzetleri ön plana çıkarmamız.

- Sektörün bugününü ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Çok değil sadece 10 yıl geriye gidersek gıda sektörünün ne kadar ilerlediğini çok net görüyoruz. Teknoloji ilerledikçe insanlar da daha çok bilinçleniyor, hızla büyüyen gıda sektöründe marka, kurumsallık ve zincir algısı da bu yüzden her geçen gün daha da önem kazanıyor. Sektörün geleceğini çok parlak görüyorum, özellikle çok geniş müşteri kitlelerine hitap eden köfte, döner, pide gibi konseptler çoğaldıkça sektör hızla büyür.     

-    Marka, patent, tasarım konularındaki görüş ve çalışmalarınız nelerdir?
Çok önem verdiğimiz ve bizzat ilgilendiğimiz konular... Anlaşmalı olduğumuz reklam ve kreatif ajansının uzmanlık alanı gastronomi olmasına rağmen çok mesai harcadığımız ve bizzat içinde bulunduğumuz bir konu. Bence logosuna ilk bakıldığındaki algısı markanın tüm geleceğini etkiler. Renkleriyle, şekliyle, akılda kalıcılığı ve net oluşuyla müşterilerimize huzur ve güven vermeli. 

HEDEF 35 ŞUBE…

- Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Ar-Ge’miz sürekli çalışıyor ancak klasik bir konsept olduğumuz için çok değişiklik yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. 

- 2016 yılını değerlendirir misiniz?
2017 yılına yönelik hedef ve projelerinizden bahseder misiniz?Şu anda toplam 6 şubemiz faaliyette ve iki ay içinde açılacak 4 tadilatı devam eden şubemiz var. Tahminim bu yılı 12 ile 14 şube arasında kapatırız. Doğru lokasyon ve doğru bayi adayını eşleştirmeden şube açma niyetimiz yok. Hırs hata yaptırır ve bunun net farkındayız. Ekim ayında ‘’Bayim olur musun?’’ fuarında 130 m2’lik standımızda iddialı bir şekilde yerimizi alacağız ve önümüzdeki yıl için iyi bir hazırlık yapacağız. 2017 yılındaki hedefimiz 35 şube olmak.

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!