Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 60 ziyaretçi çevrimiçi

 

Gıdaların kokusu tokluk üzerinde etkili mi?
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)


Yapılan yeni bir araştırmaya göre güçlü gıda kokuları, tokluk hissini arttırabilir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, belirli gıdalar belirli kokularla eşleştirildiğinde, duyular doyma beklentilerini etkiliyor.


Food Quality and Preference dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, belirli kokular, yoğun ve kremamsı tatlar üzerinde etkili. Araştırmacılar doğru eşleştirmenin tokluk beklentisini arttırdığını belirledi.
Benzer bir şekilde, sakkarozla tatlandırılmış bir içecekle eşleştirilen koku, içeceğin tatlı tadını arttırdı. Buna karşın toklukla ilgili beklenti etkilenmedi.
Yapılan araştırma, tokluk hislerinin duyusal olarak etkilenmesi için kanıt sunuyor ve belirli kokuların tokluğun farklı derecelerini tetikleyebileceğini öne sürüyor.
Doygunluk hissi sağlayabilen kokuların kullanılması, tüketicilerin toklukla ilgili beklentilerini manipüle etmek için dahi kullanılabilir.Çalışma prosedürüSussex Üniversitesi araştırmacıları 19 ile 36 yaş arasındaki 68 kadın ve 12 erkeği çalışmaya dahil etti.
Katılımcıların testten birkaç saat önce bir şey yememesi ve yalnızca su içmesi istendi.
İlk olarak başlangıçtaki iştah ve ruh hali belirlendi. Katılımcılar burada ruh halinin değerlendirildiği bir anketi doldurdu. Ankette açlık ve susuzluk gibi önemli değerlendirmelerin yanında, heyecan, yorgunluk ve uyanıklık gibi diğer ruh hali unsurları da vardı.Arzu, gıda tercihi ve gıda alımındaki esas belirleyici olarak tanımlandı. Buna karşın katılımcıların bir ürünün ne kadar tokluk sağlayacağını da hesaba kattığı görüldü.
Bu unsurlar, porsiyon büyüklüğü seçiminde ve bir oturuşta tüketilecek gıda miktarında oldukça belirleyici oldu.
Çalışmadan elde edilen sonuçlar, gıdanın kremamsı ve yoğun kıvamlı oluşunun ürünün daha doyurucu olması yönünde bir beklentiye yol açabileceğini gösterdi.gidahatti.com

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!