Kimler Online

Şu anda 65 ziyaretçi çevrimiçi

 

Gıdaların kokusu tokluk üzerinde etkili mi?
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Yazar hakan   
Çarşamba, 17 Ağustos 2016 05:42


Yapılan yeni bir araştırmaya göre güçlü gıda kokuları, tokluk hissini arttırabilir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, belirli gıdalar belirli kokularla eşleştirildiğinde, duyular doyma beklentilerini etkiliyor.


Food Quality and Preference dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, belirli kokular, yoğun ve kremamsı tatlar üzerinde etkili. Araştırmacılar doğru eşleştirmenin tokluk beklentisini arttırdığını belirledi.
Benzer bir şekilde, sakkarozla tatlandırılmış bir içecekle eşleştirilen koku, içeceğin tatlı tadını arttırdı. Buna karşın toklukla ilgili beklenti etkilenmedi.
Yapılan araştırma, tokluk hislerinin duyusal olarak etkilenmesi için kanıt sunuyor ve belirli kokuların tokluğun farklı derecelerini tetikleyebileceğini öne sürüyor.
Doygunluk hissi sağlayabilen kokuların kullanılması, tüketicilerin toklukla ilgili beklentilerini manipüle etmek için dahi kullanılabilir.Çalışma prosedürüSussex Üniversitesi araştırmacıları 19 ile 36 yaş arasındaki 68 kadın ve 12 erkeği çalışmaya dahil etti.
Katılımcıların testten birkaç saat önce bir şey yememesi ve yalnızca su içmesi istendi.
İlk olarak başlangıçtaki iştah ve ruh hali belirlendi. Katılımcılar burada ruh halinin değerlendirildiği bir anketi doldurdu. Ankette açlık ve susuzluk gibi önemli değerlendirmelerin yanında, heyecan, yorgunluk ve uyanıklık gibi diğer ruh hali unsurları da vardı.Arzu, gıda tercihi ve gıda alımındaki esas belirleyici olarak tanımlandı. Buna karşın katılımcıların bir ürünün ne kadar tokluk sağlayacağını da hesaba kattığı görüldü.
Bu unsurlar, porsiyon büyüklüğü seçiminde ve bir oturuşta tüketilecek gıda miktarında oldukça belirleyici oldu.
Çalışmadan elde edilen sonuçlar, gıdanın kremamsı ve yoğun kıvamlı oluşunun ürünün daha doyurucu olması yönünde bir beklentiye yol açabileceğini gösterdi.gidahatti.com

 

 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!