Giriş FormuNeden üye olmalısınız?

Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

Anket Telif

Hangi Belgelendirme Hizmetlerinden Faydalandınız
 

Kimler Online

Şu anda 23 ziyaretçi çevrimiçi

 

"Gıda sanayi stratejisi oluşturmalıyız"
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, gıda sanayisinde dijital dönüşümün sektörün katma değerine potansiyel katkısının yüzde 10 mertebesinde olduğunu belirterek, "Sektörün rekabet gücünün artırılması hedefiyle belirlenmiş bir gıda sanayi stratejisi oluşturmalıyız." dedi.


TÜSİAD'ın düzenlediği Yapısal Sorunlar Perspektifinden Verimlilik ve Gıda Enflasyonu Konferansı'nda konuşan Başaran-Symes, uluslararası kurumların tahminlerine göre 2050 yılında son bin yılda üretilenden daha fazla gıda üretilmesi gerekeceğini, bu talebi karşılayacak gıda üretiminde en büyük tehdidin iklim değişikliği olduğunu vurguladı.Küresel tarım ve gıda sektörünün ihracattaki en büyük iki oyuncusu olan AB ve ABD'nin bir ticaret anlaşması üzerinde çalıştığını, Çin'in ihracat potansiyelinin ise son 15 yılda 10 kat arttığını belirten Başaran-Symes, tüm ticari dengeleri ve piyasaları değiştiren bu gelişmelerin Türkiye açısından önemli fırsat ve tehditler barındırdığını söyledi.Başaran-Symes, Türkiye'nin AB ve ABD ile tarım ve gıdada ithalat baskın olan ticari ilişkisini dengeli bir yapıya dönüştürmek ve diğer pazarlarda rekabet gücü artırmak için rekabet avantajının yüksek olduğu ürünlere odaklanması gerektiğini vurguladı.Türkiye'nin en fazla gıda ihracatını AB'ye yaptığına işaret eden Başaran-Symes, "İlgili mevzuatın AB ile uyumlu bir şekilde oluşturulmasına etkili bir şekilde devam etmeliyiz.

Öte yandan, Gümrük Birliği'nin tarım alanında genişletilmesi müzakerelerini katılımcılık prensibiyle hazırlanmış bir etki analizi üzerine tesis etmeliyiz. Düzenleyici kurumlarımızın daha etkin çalışmasını sağlamalıyız. Tahsis mekanizmalarında verimliliği özendirmeliyiz. Ancak çiftçi refahı artmadan rekabet gücümüzün artmayacağı gerçeğini de göz ardı etmemeliyiz." diye konuştu.- "Teknoloji, verimlilik için stratejik öneme sahip"Cansen Başaran-Symes, Türkiye nüfusunun 2050'lerde 95 milyona yaklaşmasının beklendiğini ifade ederek, "Ancak düşük seyreden tarımsal verimlilik, Türkiye'nin uzun vadede kendine yeter bir ülke olma niteliğini ciddi riske sokuyor." dedi.Teknoloji ve yenilikçiliğin, sektörün tüm tedarik zincirinde verimliliği en üst seviyeye çıkaracak şekilde kullanılmasının tüm ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Başaran-Symes, şunları kaydetti:"Bu alandaki Ar-Ge çalışmalarına daha çok yatırım yapmamız gerekiyor.

Teşvik mekanizmalarını bunu cazip kılacak yönde mutlaka geliştirmeliyiz. Öte yandan, düşük ölçek ekonomisini dikkate alarak Ar-Ge'de kamu-özel sektör iş birliğini mutlaka güçlendirmeliyiz. Mart ayında yayınladığımız Sanayi 4.0 çalışmamız gıda sanayisinde dijital dönüşümün sektörün katma değerine potansiyel katkısını yüzde 10 mertebesinde öngörüyor. Bu bağlamda sektörün rekabet gücünün artırılması hedefiyle belirlenmiş bir gıda sanayi stratejisi oluşturmalıyız."Başaran-Symes, hazırladıkları "Yapısal Sorunlar Perspektifinden Gıda Enflasyonu" başlıklı raporda, gıda enflasyonuna da yol açan yapısal sorunların üretim maliyetlerinin artması, düşük verimlilik ve arz açığı, dünya piyasalarından yalıtım, ürün piyasalarındaki eksik ve aksak örgütlenme olduğunun görüldüğünü söyledi.Bu sonucun sektörün yapısal sorunlarının kamunun reform programının ayrılmaz bir parçası olması gerektiğini gösterdiğini belirten Başaran-Symes, "Sektörde öngörülebilirliğin artırılması açısından da öne çıkan bazı alanlar var. Bunları, düzenleyici kurulların piyasaya müdahale mekanizmalarındaki aksaklıkların giderilmesi, kooperatiflerin işleyişinin iyileştirilmesi, vadeli opsiyon borsalarının etkin olarak çalışması ve lisanslı depoculuk uygulamalarının geliştirilmesi şeklinde örneklemek mümkün." ifadelerini kullandı.
yenisafak.com.tr

 

 

adrespatent-reklam

Sürdürülebilir Gıda için tüm paydaşların Dünya Gıda Günü Buluşması


Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası-TÜGİS ve Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliğinde gerçekleştirilecek olan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de katılması beklenilen ‘’Sürdürülebilir Gıda Konferansı’, ikinci yılında Dünya Gıda Günü Buluşması ile birleştirilerek özel bir anlam kazanıyor. 

Devamını oku...
 
Gıda fiyatına yakın Takip

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda fiyatlarını daha yakından izleyeceklerini belirterek, “Gıda Komitesinin alacağı kararlar doğrultusunda müdahale mekanizmaları oluşturacağız” dedi.


Devamını oku...
 
"Gıda sanayi stratejisi oluşturmalıyız"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, gıda sanayisinde dijital dönüşümün sektörün katma değerine potansiyel katkısının yüzde 10 mertebesinde olduğunu belirterek, "Sektörün rekabet gücünün artırılması hedefiyle belirlenmiş bir gıda sanayi stratejisi oluşturmalıyız." dedi.

Devamını oku...
 
Gıda enflasyonuna karşı ‘Milli Tarım Reformu’


“Yağmadan kurtardıkları 184 ovayı tarımsal sit alanı ilan edeceklerini” bildiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, "Ekilmedik bir karış yer bırakmayacağız” dedi.

Devamını oku...
 
Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Av. Ali Yüksel Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Programında Eğitim Verecek


İstanbul Üniversitesi (SEM) iş birliğinde düzenlenen Kentsel Dönüşüm Uzmanlığı Sertifika Programı 15 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek sertifika programında konuşmacı olarak yer alacak olan Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Av. Ali Yüksel katılımcılara kentsel dönüşüm konusunda önemli hukuki bilgiler aktaracak. 

Devamını oku...
 

 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!