Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 119 ziyaretçi çevrimiçi

 

Adres Patent Karabük'te Eğitim Verdi
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Adres Patent Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerine TTO, TEKNOKENT Modül eğitimi verdi.

 

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen eğitimde Adres Patent Doğu Marmara Bölge Müdürü Seval Yılmaz ile Patent Mühendisi Emine Gonca Kırmızı yer aldı.

 

Yeni Kanun Hakkında bilgi verildi.

 

HUKUKİ VE CEZAİ YAPTIRIMLAR

 

Seval Yılmaz, “Yeni kanun, marka, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ile geleneksel ürün adlarına ilişkin başvuruları, tescil ve tescil sonrası işlemleri ve bu hakların ihlaline dair hukuki ve cezai yaptırımları kapsıyor” dedi.

 

 

TIP FAKÜLTESİ’NDE EĞİTİM

 

TTO, TEKNOKENT, kuluçka, BAP modüllerinin fikri sınai haklar ile ilgili işleyiş şeklinden detaylı olarak bahsedildi. Bu modüllerden yararlanma imkanları hakkında tıp fakültesi akademisyenlerine bilgi verildi. Fikri sınai haklar kapsamında yapılacak başvuruların işlem süreçleri aktarıldı. Eğitimde fikri sınai haklar için sağlanan teşvikler ve başvuru şekilleri de anlatıldı.

 

YENİ PATENT KANUNU

 

Meclis’ten geçen ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yeni Patent Kanunu İşçi-işveren buluşları, üniversite akademisyen buluşlarının kanundaki yeri aktarıldı.

 

Akademisyenlerin ve işçilerin çalıştıkları kurumun onayı ve haberi olmadan bir başvuru yapılmaması gerekliliği, özellikle üniversitelerde akademisyenlerin TC kimlik numaraları TPE bünyesinde kayıt edileceği ve serbest bir başvuruda bulunulamayacağı, bu yasaya uygun yapılacak başvurulardan elde edilen gelirin paylaşımının nasıl olacağı, patent ve faydalı model başvurularında değişen işlem adımları üzerine detaylı bilgi verildi.

 

3 YIL HAPİS

 

Emine Gonca Kırmızı, “taklit mal üreten ya da hizmet sunan, satan, ithal ya da ihraç eden, ticari amaçla satın alan, bulunduran, nakleden ya da depolayanlara bir yıldan 3 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilecek” dedi.

 

 

Yaklaşık 50 akademisyenin katıldığı eğitimin ardından açıklama yapan Patent Mühendisi Emine Gonca Kırmızı, eğitimin Karabük Üniversitesi’nde önümüzdeki haftalarda tekrarlanacağını söyledi.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!