Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 94 ziyaretçi çevrimiçi

 

Gaziantep Zirvede
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Gaziantep Antepfıstığı'nda zirvede...

 

 

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, üretim alanlarının artması ve bilinçli tarım uygulamalarının gelişmesiyle birlikte önümüzdeki yıllarda Gaziantep'te antepfıstığı rekoltesinin 100 bin ton ve üzeri rakamlarla telaffuz edileceğini söyledi.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2016 yılında en çok Antep fıstığı yetiştiren ilin Gaziantep olduğunu belirten Tiryakioğlu, "Antepfıstığının anavatanı Gaziantep'te 2016 yılı içerisinde meyve veren 17 milyon 182 bin ağaçtan yaklaşık 75 bin 298 ton antepfıstığı rekoltesi elde edildi. Bu rakamlar antepfıstığında Gaziantep'in toplam ülke üretiminin yarısına yakın bir bölümünü tek başına karşıladığını ortaya koymakta" dedi.
TÜİK verilerine göre antepfıstığı üretiminde ikinci sırada yer alan Şanlıurfa'nın ise yaklaşık 48 bin tonluk bir rekolteyle toplam üretime ciddi bir katkı sağladığını vurgulayan Tiryakioğlu, 2015 yılında 144 bin ton olan Türkiye antepfıstığı üretiminin ise 2016'da yüzde 18'lik artışla 170 bin tona ulaştığını ifade etti.
Antepfıstığında yaşanan üretim artışının sektörün geleceği ve ülke ekonomisi adına memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Tiryakioğlu, genişleyen tarım arazileri ve bilinçli tarım uygulamaları ile Gaziantep'in önümüzdeki yıllarda rekoltede yüz bin ton ve üzeri seviyelere ulaşmasını beklediklerini dile getirdi.
Antepfıstığının sorunlarını ve çiftçi beklentilerini yakından takip ettiklerini ve bu doğrultuda kararlı çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Tiryakioğlu, şöyle dedi:
"Antepfıstığında rekolte ve kalitenin artması yönünde Gaziantep Ticaret Borsası olarak son 3 yıldır ciddi girişimler içerisindeyiz. Bölgenin en önemli tarımsal ürünü ve geçim kaynaklarından biri olan antepfıstığının üretimden, yıllık ürün tahminine, işlenmesine ve ticaretine kadar birçok noktada adeta röntgenini çektik. Antepfıstığı lisanslı depo ve antepfıstığı işleme pilot tesisi gibi global projelerimizle sektörde ihtiyaç duyulan eksiklikleri gidermek istiyoruz. Bu doğrultuda İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ile toplam 13 milyon 900 bin TL bütçeye sahip 10 bin ton kapasiteli antepfıstığı lisanslı depo için gerekli protokolleri imzalayarak çalışmalara başladık. Bunun yanı sıra TÜBİTAK ve Borsamız işbirliğiyle Gaziantep'te 2 Milyon Euro bütçeyle Fıstık İşleme Pilot Tesisi kurmak içinde gerekli adımları attık. Tüm bu projeleri antepfıstığının geleceğine yönelik yatırımlar olarak görüyoruz."
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!