Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 125 ziyaretçi çevrimiçi

 

AB Tarım-Gıda İhracat Rekoru Kırdı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin kendi tarihindeki en yüksek yıllık tarım gıda ihracatı seviyesine ulaştığını bildirdi. Bu artışı sağlayan ne? Avrupa Birliği geleceğe nasıl bakıyor?

2016 yılında Avrupa Birliği tarım gıda ürünlerinin ihracat rakamları yeni bir rekor kırdı. Halihazırda tek başına dünyanın en büyük ihracatçısı olan AB, Aralık ayı itibariyle 130,7 milyar avroluk ihracat seviyesine ulaştı.
2011’deki seviyenin neredeyse 30 milyar avro üstünde olan bu rakam, 2015 yılı seviyesinden de 1,7 milyar avro daha yüksek. Yıl boyunca ABD, Çin, Güney Kore, Japonya ve Vietnam gibi ülkelere yapılan ihracattaki artışlar dikkat çekti.
Peki bu ihracattaki bu artışın kaynağı ne? Önümüzdeki yıllarda da devam edecek mi?
Avrupa Birliği ve yeni ticaret anlaşmaları
Serbest ticaret anlaşmasının henüz tam olarak uygulanmadığı Güney Kore ile yalnızca 2015 yılında tarım gıda ihracatında 439 milyon avroluk bir artış görüldü.
AB Tarım Komisyonu üyesi Phil Hogan konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Yalnızca söz konusu 3 anlaşma, AB’nin tarım gıda ihracatını 1 milyar avronun üzerinde, sektörün katma değerini ise 600 milyon avro civarında arttırdı. Öte yandan ihracattaki bu artış sektörde binlerce iş imkanı sağladı. Bu veriler yapılan hırslı ticaret anlaşmalarının işe yaradığını açık bir şekilde gösteriyor.”
Komisyon AB-Kanada arasındaki anlaşmaya destek arıyor
Komisyon bu çalışma ile tartışmalı AB-Kanada Kapsamlı Ticaret Anlaşması’nın (CETA) onaylanmasının akabinde piyasanın serbestleştirilmesinin endüstrinin faydasına olduğunu göstermek istiyor.
AB Ticaret Komisyonu üyesi Cecilia Malmström, “Doğru şekilde yapılan ticaret anlaşmaları çiftçiler ve gıda üreticileri için faydalı. Çalışma aynı zamanda ticaret anlaşmalarımızdaki gereksiz bürokrasiden kurtulmanın ilerlemek için ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.” şeklinde konuştu.
Avrupa Komisyonu tarafından Copenhagen Economic danışmanlık kuruluşuna yaptırılan bir çalışmaya göre, AB ve diğer ülkeler arasındaki piyasaları serbest hale getiren ticaret anlaşmaları bu rekor seviyeleri yakalanmasına katkıda bulundu.
Araştırma özellikle Güney Kore, İsviçre ve Meksika ile yapılan yeni ‘Serbest Ticaret’ anlaşmalarına odaklandı. 3 anlaşma da gümrük vergilerinin kaldırılmasını sağlayan nitelikte.
Anlaşmaların uygulamaya girmesinden 3 yıl sonraki ihracat değerlerine bakıldığında, Meksika ile olan hacmin 105 milyon Avro, İsviçre ile olan hacmin ise 532 milyon avro arttığı belirlendi. Her 2 ülkeye yapılan ihracatın da büyük çoğunluğunu işlenmiş gıdalar ve sebzeler oluşturuyor.
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!