Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 119 ziyaretçi çevrimiçi

 

Üniversitelerin 2016 Yılı Patent Sayısı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çavuşoğlu, 2015’de 5 bin 512 olan yerli patent başvurusunun 2016’da yüzde 16,93’lük artışla 6 bin 445’e ulaştığını söyledi. Buna göre, 115 patent başvuruyla İstanbul Üniversitesi, ülkemizde en çok başvuru yapan üniversite oldu.

 

 

Ali Çavuşoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2016 yılı patent başvuruları hakkında bilgi verdi. Çavuşoğlu, 2015’de 5 bin 512 olan yerli patent başvuru sayısının 2016’da yüzde 16,93’lük arttığını ve sayının 6 bin 445’e ulaştığını belirtti. Patent sayısı yüksek illerin sanayileşmiş ve üniversite sayısı fazla iller arasından çıktığını söyledi.

 

2009’da yapılan araştırmada 139 üniversitenin toplam patent başvurusu sayısının 28 olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “31 Aralık 2016 tarihi ile 183 üniversitenin yayınlanmış patent başvuru sayısı 792 adet olduğu tespit edildi. 2009 yılında üniversite başına düşen patent sayısı 0,20 idi. Ancak 2016 itibariyle üniversite başına düşen patent sayısı 4,3 oldu” dedi.

 

"Patent başvurusu sayısı 8 yılda 28 kat arttı"

 

Üniversitelerin yaptığı patent başvurusunun 8 yılda 28 kat arttığını, bununda gurur verici olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ancak bu sayının daha da artması gerektiği kanaatindeyiz. Her üniversitenin mutlaka yıllık bir patent hedefi olmalı. 2023 yılına kadar patent sayısı 1000 adeti geçmiş en az 10 üniversitemizin olmasını hedefleyip, üniversitelerimiz patent sayısını artırmada ve bu patentleri ticarileştirerek üniversitelerin patentle kazanç sağlayan ve bu ekosistemi büyüten kurumlar olmasını hedeflemeliyiz” diye konuştu.

 

"Türkiye'de üniversite başına 4,3 patent düşüyor"

 

Çavuşoğlu, 183 üniversitenin bulunduğu Türkiye’de, üniversite başına 4,3 patent düştüğünü söyledi. Sıkça dile getirilen sanayici ve üniversite işbirliği söylemlerinin güç verici açılımlar olduğunu, ancak işbirliğinin somut adımlara dönüştürülmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Üniversite sayısının artmasıyla birlikte, üniversitelerin patent başvuruları da arttı. Yaptığımız araştırmalar, üniversitelerin dışında öğretim üyelerinin de patent başvurusu yaptığı yönünde. Türkiye’de üniversite başına düşen patent sayısı 4,3 olarak ortaya çıkıyor. Yabancı üniversitelerin Türkiye’de başvurduğu patent sayısı 2009 yılındaki araştırmamızda 337 adetken 2016 itibariyle bu sayı 917 adet oldu. Yurtdışında üniversitelerin aldıkları patent sayısı 100 binden fazla. Üniversiteler patenti yüksek gelir getiren bir kaynak olarak görüyor” dedi.

 

“Üniversitelerde zorunlu patent dersi olmalı”

 

Üniversitelerin patent sayısının artması, ülkenin gelişmiş olduğunu belirten Çavuşoğlu, patent sayısının artırılması için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“183’e ulaşan üniversitelerimizin patent sayısını artırmaları için, mühendislik ve fen-edebiyat fakültelerinde her yıl patent hedefi konmalı ve bu bölümlerde zorunlu patent dersi olmalı. Öğretim üyeleri buluş yapmaya teşvik edilmeli, öğretim üyesinin buluşunun gelirinden alacağı gelir oranı yükseltilmeli. Buluş yapan öğretim üyesinin akademik kariyerinde yükselmesi kolaylaştırılmalı. Üniversitelerden patent başvuru ve diğer araştırma-inceleme ücretleri ile yıllık sicil ücretleri alınmamalı. Üniversite-sanayi işbirliği geliştirilmeli, üniversitelerin sanayi için yaptığı buluşların patent başvuruları, üniversite ve sanayi şirketleri adına ortak tescil edilmeli”.

 

Devletlerin gelişmişlik seviyelerinin sahip olduğu patentlerle anlaşılacağını vurgulayan Çavuşoğlu, patent sayısının artırılması için sanayide kullanılan gereçlerin artırılması ve tescilli ürünlerle ticaret yapma bilincini yaygınlaştırılması gerektiğini anlattı.

 

Çavuşoğlu, 2016’da patent başvurusunda bulunan ilk 5 şehri şöyle sıraladı:

 

İstanbul: 3096

Ankara: 738

Bursa: 494

İzmir: 281

Kocaeli: 233”

 

Çavuşoğlu yurtdışında ve Türkiye'de bazı üniversitelerin patent sayılarını ise şu şekilde açıkladı:

 

Massachusetts Institute of Technology (MIT):10222

Californiya Teknoloji Ensitüsü: 6240

Harward Üniversitesi:3895

Virginia Üniversitesi:3323

 

31 Aralık 2016 itibariyle bazı üniversitelerimizin yayınlanan patent başvuru sayıları:

 

İstanbul Üniversitesi: 115

İstanbul Gelişim Üniversitesi: 69

Sabancı Üniversitesi: 31

Koç Üniversitesi: 27

İstanbul Teknik Üniversitesi: 27

Marmara Üniversitesi: 21

Boğaziçi Üniversitesi: 11

Özyeğin Üniversitesi: 10

Bahçeşehir Üniversitesi: 8

Okan Üniversitesi: 4

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!