Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 52 ziyaretçi çevrimiçi

 

Cumhur Akbulut: 67 Bin İhracatçımız Risk Altında
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

2017’nin ilk çeyreğinde üç aylık ulusal verimlilik istatistikleri açıklandı. Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut “Marka” vurgusu yaptı.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2017 yılının birinci çeyreğine ait üç aylık ulusal verimlilik istatistiklerini açıklamasının ardından Adres Patent’ten açıklama geldi.

Bakanlık, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, 2017 yılı birinci döneminde, bir önceki döneme göre yüzde 4,04 arttığını duyurdu.

Konuyla ilgili konuşan Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Akbulut, “Sanayinin gelişmesi, üretim endeksinin artması için Türkiye’nin marka sayısı artmalı” dedi.

Marka sayısının artması, ekonominin büyümesi ve teknolojinin ilerlemesi anlamına geldiğini belirten Akbulut, “Yurt dışına açılma, globalleşme ve Türkiye’nin imajını yükseltmek için ilk adımı marka tesciliyle atmak gerekiyor. Dünya markası yaratmak için marka tescili alınmalı ki o marka koruma altında olsun. 2017 yılını Ekonomi Bakanlığı ihracatta atılım yılı ilan etti. İlk beş ayda ihracatımız yüzde 10 artış gösterdi. Bu sürede marka başvuruları da geçen yıla göre arttı. Markasını tescillemeyen ihracatçı risk altında. 67 bin ihracatçımızın uluslararası alanda risksiz ticaret yapabilmesi için mutlaka markalarını tescille koruma altına alması gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Markanın önemine de değinen Akbulut şunları söyledi:

Firmalar; orijinal markalar ortaya çıkararak bu markaları çeşitli stratejilerle destekleyip geliştirerek rakiplerinden farklılaşabilmektedir. Farklılaşma kavramı, günümüz rekabetçi ekonomik yapısı içerisinde gerek tüketiciler gerekse firmalar açısından çok büyük bir önem arz etmekte. Markalaşma, günümüz modern ekonomik sistemi içerisinde rekabet kavramının somutlaşmış bir şekli olup, bir firmanın organizasyon yapısının tamamını ilgilendirmektedir.

MARKA BAŞVURU SAYISI ARTTI

Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan marka başvuru sayısı ile ilgili de bilgi verdi.

Akbulut, “Bu yılın ilk üç ayında 26 bin 8'i yerli olmak üzere toplam 29 bin 615'e ulaştı. Yerli marka başvuru oranının yüzde 87,7 olduğu saptandı. Yerli marka başvurularının geçen yıla göre yüzde 2 arttığı görüldü” dedi. “Adres Patent olarak Türkiye’nin dünya pazarında tescilli ürünleriyle hizmet sunan ilk 5 ülkesi arasında olması için çalışıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!